5 روش کاربردی برای بدست آوردن آب در طبیعت

    2,008 بازدید

چگونه آب در طبیعت پیدا کنیم تا زنده بمانیم ؟

آب را می توان یکی از مهم ترین نیازهای انسان در طول زندگی دانست و نبود آن می تواند مشکلات فراوانی ایجاد کند.هر چند محققین معتقد هستند نبود آب تا یک هفته مشکلاتی برای انسان به وجود نمی آورد اما در طبیعت این مسئله به یک بحران تبدیل می شود.تشنگی و خستگی در کویر گرم و سوزان قدرت فکر کردن را کاهش می دهد و تصمیم گیری بسیار سخت می شود.

چگونه در طبیعت آب پیدا کنیم ؟

در این بخش از ببین ویلا تصمیم گرفتیم در مورد چگونه بدست آوردن آب در طبیعت صحبت کنیم تا زنده بمانیم.آیا واقعا در بیابان خشک می توان آب پیدا کرد ؟ آیا نداشتن آب در کویر یعنی مساوی با مرگ ؟ قطعا جواب خیر است.نکات پایین به شما کمک می کند تا در کویرگردی یا طبیعت گردی اگر آب نداشتید بتوانید به راحتی آب پیدا کنید.

چگونه آب در طبیعت پیدا کنیم تا زنده بمانیم 

یک انسان معمولی بطور متوسط طبق گفته پژوهشگران تا یک هفته می تواند بدون آب به زندگی ادامه دهد.در کویر بیشتر سعی کنید در مواقع از دست دادن آب بیشتر روحیه خود و دیگران را حفظ نمایید.امید تنها راه نجات در این موقع است.اگر در طبیعت هستید سعی کنید به دنبال نشانه های آب باشید و اما اگر در کویر هستید سعی نمایید حدالامکان از تابش مستقیم خورشید دوری کنید.

دو حالت در سفر امکان دارد اتفاق بیافتد :

1- زمانی که آب اصلا ندارید.

 2- آب به اندازه کافی نیست.

توجه داشته باشید که زمانی که آب به اندازه کافی ندارید بیشتر به فکر مدیریت آب باشید.سعی نمایید آب را قبل از قورت دادن داخل دهان بچرخانید تا از خشکی دهان رهایی یابید.کمتر آب بنوشید؛ چون انسان تا مدتی بدون آب می تواند تاب و توان بیاورد.خوردن غذا نیز در این موقع باعث تشنگی بیشتر شما می شود.از تبخیر آب در روز جلوگیری کنید تا آب هدر نرود.

اما زمانی که آب اصلا ندارید بیشتر سعی کنید شبها و یا زمانی که نور مستقیم خورشید وجود ندارد حرکت کنید.در طول مسیر از دویدن و یا در آوردن لباس خودداری کنید تا آب کمتری از دست بدهید.اگر گرما شما را اذیت می کند مقداری از آب را بر روی دسمالی ریخته و آن را بر سر بگذارید تا خنک شوید.

روش های تهیه آب در کویر برای زنده ماندن

یکی از روش آسان برای تهیه آب روش عرق کردن پلاستیک درون گودال است.این روش برای هر چند ساعت جواب می دهد و در هر 5 الی 6 ساعت می توان مقداری آب تهیه کرد.بدین صورت که مقداری گودال درست کرده و در درون آن کاسه و یا ظرفی که آب در آن جمع شود می گذاریم.سپس نایلون شفاف را به اندازه گودال درست کرده و روی گودال را می پوشانیم و اطراف پلاستیک شن میریزیم تا جا به جا نشود.سپس سنگ کوچکی در وسط نایلون قرار داده بط.ری که به سمت ظرف سرریز شود. بعد از چند ساعت بدلیل گرم بدون دخل گودال قطرات آب درون ظرف جمع شده و می توان استفاده کرد.

چگونه در طبیعت آب پیدا کنیم ؟ | روش پلاستیک و گودال

  • از روش های دیگر برای تهیه آب می توان از گیاهان کویری استفاده کرد.همه ما می دانیم که گیاهان آب مورد نیاز خود را در ساقه ذخیره می کنند. با شکستن تنه گیاه می توان مقدار کمی آب نوشید.
  • یکی دیگر از راه های بدست آوردن آب در طبیعت این است که کمی به دور بر خود با دقت نگاه کنیم.پرندگان اکثراً در مکان هایی هستند که آب یا گودال آبی وجود دارد.با دنبال کردن مسیر این پرندگان می توانید به آب برسید.
  • از روش های دیگر برای رسیدن به مایه حیات این است که به دنبال مورچه ها باشید.بله درست است،مورچه.زمانی که ارتشی از مورچه ها را دیدید که از تنه درختی بالا می روند مطمئن باشید به دنبال منبعی از آب می روند و شما باید زودتر به آن برسید.
  • شبنم روی برگ ها هر چند مقدار کمی از آب را ذخیره می کنند اما می تواند مناسب برای رفع خشکی لب و خشکی گلوی شما باشند پس از شبنم برگ درختان نیز غافل نشوید.

کلام آخر در روش های تهیه آب در طبیعت

توجه داشته باشید که بدست آوردن آبی که تشنگی شما را بطور کامل رفع کند در طبیعت بسیار سخت است.مهم ترین مسئله در طبیعت گردی این است که منبع آبی خود را مدیریت کنید.از کمل بند ( کوله پشتی آبی ) استفاده نمایید.از تکاپو و یا از دست دادن توانایی خود پرهیز کنید.تشنگی زیاد باعث کم شدن قدرت تصمیم گیری و بی حالی می شود و امکان بیهوشی را به وجود می آورد.

در پایان کلیپی از تسویه آب گل آلود را برای شما به نمایش میگذاریم تا شاید در طبیعتگردی از آن استفاده نمایید.

ارسال نظر