روستای اشکور | زیباترین منطقه ییلاقی در استان گیلان

    4,381 بازدید رحیم آباد گیلان

روستای اشکور

یکی از زیباترین مناطق گردشگری ایران، روستای اشکور است. برای دیدن روستای زیبای اشکور باید به شهرستان رودسر در استان گیلان سفر کنید تا این روستای فوق العاده را ببینید.

روستای اشکور | زیباترین منطقه ییلاقی در استان گیلان

روستای اشکور کجاست؟

روستای اشکور، جز بخش رحیم آباد شهرستان رودسر است و در جنوب کلاچای قرار دارد. اشکور، یک منطقه کوهستانی و ییلاقی است که در امتداد رشته کوه البرز قرار گرفته است. محلی ها به روستای اشکور، اشکورات نیز می گویند. در واقع اشکورات رودسر به ۳ دهستان تقسیم شده است که عبارت هستند از: اشکور سفلی، اشکور علیا و اشکور شوئیل یا سیارَستاق ییلاقی.

جالب است بدانید که اشکور از سمت شمال به دامنه ‌های کوهستانی رحیم آباد می رسد، از جنوب به قزوین، از مغرب به املش و رودبار و الموت و از شرق به بخش کوهستانی شهرستان رامسر-تنکابن منتهی می شود.

آب و هوای روستای اشکور چگونه است؟

گفتیم که روستای اشکور در امتداد رشته کوه البرز قرار گرفته است و به همین دلیل، شرایط آب و هوا و طبیعت این روستا کوهستانی است. در اشکورات زمستانهای سرد و پربرف و تابستانهای خنک و ملایمی را می توان تجربه کرد. بسیاری از ساکنان روستای اشکور در فصول پاییز و زمستان به شهر می روند و جمعیت روستا کم می شود؛ اما با رسیدن فصل بهار و تابستان، جمعیت اشکورات دوباره زیاد خواهد شد.

 

جاذبه های دیدنی و طبیعی در روستای اشکورات استان گیلان

در منطقه اشکورات می توان درختهای تنومند گردو، فندق و بادام را مشاهده کرد. این منطقه به دلیل وجود چشمه‌ های آب معدنی، رودخانه ‌های زلال، غارهای فراوان، کوه های سنگی، دریاچه های طبیعی و هوای پاک، یکی از بهترین مناطق دیدنی در گیلان است که همواره موردتوجه گردشگران گیلانی را به خود جلب می کند.

از دیگر جاذبه های منطقه اشکورات استان گیلان، تونل طولانی یازن است که در روستای یازن قرار دارد.

یکی از جاذبه های منطقه اشکور رودسر، کوه عروس و داماد است که در روستای زیاز قرار دارد. کوه عروس و داماد در واقع یک کوه سنگی با شیب بسیار تند است که در بالاترین نقطه آن، دو مجسمه سنگی به شکل عروس و داماد قرار دارد و به همین دلیل، کوه عروس و داماد نام دارد. کوه عروس و داماد بسیار زیبا و باشکوه است و نظر شما را به خود جلب می کند.

یکی از زیبایی های منطقه اشکورات گیلان، روستای صمد آباد از دهستان شوئیل است. اگر زمان مناسبی را برای بازدید از اشکورات در نظر گرفته باشید، می توانید روستای صمد آباد و روستاهای دیگر مثل روستای دلیجان، روستای گیری و روستای رودبارک را نیز مشاهده کنید و از زیبایی این مناطق هم لذت ببرید.

محصولات منطقه اشکورات

مهم ترین محصول منطقه اشکورات رحیم آباد شهرستان رودسر، «فندق» است. در اشکورات، 15 هزار خانوار به کار کشت فندق مشغول هستند. این منطقه، درصد بالایی از نیاز ایران به فندق را تامین می کند و از این نظر، مقام اول را در کشور دارد. خیلی از شکلاتهای فندقی در ایران با استفاده از فندق کاشته شده در روستای اشکور درست شده اند. در روستای اشکورات می توانید مغازه هایی را مشاهده کنید که فندق را از صاحبان باغهای فندق خریداری کرده اند و به شما می فروشند. اواخر بهار، زمان چیدن فندق های تازه و فروش آنهاست.

روستای اشکور | زیباترین منطقه ییلاقی در استان گیلان

علاوه بر فندق، می توان انواع گیاهان دارویی مثل گل گاوزبان، گل بنفشه، کنگر، گلپر، گزنه، گون، گل همیشه بهار، قارچ های خوراکی و دیگر گیاهان دارویی را در اشکورات ببینید؛ زیرا آب و هوایی ییلاقی اشکورات برای رشد و پرورش این گیاهان دارویی عالی است.

روستای اشکور | زیباترین منطقه ییلاقی در استان گیلان

بهترین زمان برای سفر به روستای اشکور چه زمانی است؟

فصل بهار و فصل تابستان، بهترین زمان برای بازدید از منطقه اشکورات رودسر است. اما اگر در فصلهای سرد مثل زمستان می خواهید به این منطقه سفر کنید، حتما تجهیزات مثل زنجیر چرخ، چادر و وسایل گرم کننده به همراه داشته باشید.

روستای اشکور | زیباترین منطقه ییلاقی در استان گیلان

در زمان سفر به روستای اشکور گیلان کجا اقامت کنید؟

اگر به روستای اشکور گیلان سفر کرده اید و می خواهید مکان مناسبی را برای اقامت خود پیدا کنید، به وب سایت ببین ویلا سر بزنید و سوئیت یا ویلای مناسب خود را در رودسر و کلاچای پیدا کنید. خانه ها و سوئیتهای وب سایت ببین ویلا، با قیمتی مناسب و منطقی در اختیار شما قرار می گیرند و شما می توانید با بهترین هزینه، صاحب یک مکان اقامتی عالی در زمان سفرتان شوید.

 

 

ارسال نظر