آتش روشن کردن در طبیعت چگونه است؟ راهنمای کامل + ترفندها

    2,888 بازدید

چطوری در طبیعت آتش روشن کنیم ؟

آتش روشن کردن در طبیعت برای طبیعت گردان قطعا یه امر عادی است؛ اما زمانی که وسیله ای برای روشن کردن نداشته باشیم اینکار کمی سخت به نظر می رسد.آیا تا به حال به روشن کردن آتش در طبیعت بدون کبریت فکر کرده اید ؟ چطور انسان های اولیه بدون وسیله مشتعل کننده آتش روشن می کردند ؟ تمامی این موارد را قراره تو مقاله و دانستنی های امروز به شما آموزش بدهیم.با مجله ببین ویلا تا انتها همراه باشید.

آتش روشن کردن در طبیعت چگونه است؟

آتش یکی از عناصر تشکیل دهنده جهان هستی است.بسیاری از دانشمندان در باستان برای آتش ارزش والایی داشته و آن را یکی از چهار عنصر تشکیل دهنده زمین می دانستند.در بیشتر سرزمین ها آتش را حتی می پرستیدند بطوری که آتش مظهر قدرت در آن ادیان بود.امروزه نمونه آن را می توان بوداییان هند دانست که هنوز اعتقاد دارند آتش را نباید با فوت خاموش کرد.

در سرزمین ایران نیز آتش جایگاه ویژه ایی داشت.زرتشتیان از کسانی بودند که برای آتش الهه و جایگاه ویژه ایی داشتند.البته این به معنای آتش پرست بودن زرتشتیان نیست.

آتش روشن کردن در طبیعت به چه صورت است ؟

قبل از آموزش همیشه به یاد داشته باشید که بعد از روشن کردن آتش در جنگل حتما در پایان کار آتش را خاموش کرده و خاموش بودن آن مطمئن باشید.

آتش روشن کردن به روش باستانی ممکن است برای هر وقت نباشد.قطعا روشن کردن با کبریت و یا دیگر وسایل آتش زا خیلی راحت تر و بدون دردسرتر است.گاهی اوقات شما به کمپ می روید و کبریت در دسترس شما نیست و یا بارانی بودن باعث خیس شدن کبریتتان شده است.در اینجا لازم است که روشن کردن آتش در طبیعت را بلد باشید.

همه می دانیم که برای روشن کردن آتش به سه عامل هوا، سوخت و حرارت لازم است.این سه عامل موارد اصلی است و در صورتی که نباشند، اصلا آتش وجود خارجی ندارد.با داشتن این سه ترکیب می توان آتش روشن کرد.قبل از روشن کردن آتش محل مناسبی برای انجام کار فراهم کنید.محل مورد نظر نمناک و یا در معرض باران نباشد.سعی کنید در داخل حفره سنگ و یا مکانی که نزدیک چادر شما برپا شده شروع به روشن کردن کنید.

نکته : مواد اشتعال زا در اطراف مکان روشن کردن آتش را پاک سازی کنید تا از گسترش آتش به جنگل جلوگیری شود.

در صورت امکان چاله آتش درست کنید تا راحتر و بدون دردسر آتش روشن شود.برای درست کردن چاله آتش دو  حفره در زمین ایجاد کنید که به هم ارتباط داشته باشند.مانند شکل زیر :

اما اگر در منطقه برفی هستید روشن کردن آتش در برف به نظر سخت می رسد اما به راحتی قابل اجراست.تیکه های چوب درختانی که قطر متوسط دارند را طبقه ایی مانند شکل زیر روی هم گذاشته و با شاخه های روی آن را آتش روشن کنید.

آتش روشن کردن در طبیعت | خیمه سرخپوستی

روش دیگر برای آتش گرفتن چوب، روش کنار هم قرار دادن چوب ها به صورت مخروط است.این روش که به روش سرخپوستی معروف است باعث می شود که چوب های خیس بیرونی خشک شده و کم کم به وسط آتش برسند.

آتش روشن کردن در طبیعت چگونه است؟ | روش سرخپوستی

آتش روشن کردن در طبیعت | هرمی

دو تنه درخت که قطر زیادی دارد به موازات هم قرار دهید.سپس دیگر چوب ها را مخالف با جهت دو چوب زیرین کنار هم بچینید و سپس تا جایی که مورد نظرتون هست ادامه دهید و هر طبقه ردیف ها کمتر شود تا شبیه هرم در بیاید. این روش بیشتر برای روشن ماندن بیشتر آتش در شب کابرد دارد.

آتش روشن کردن در طبیعت چگونه است؟ | روش هرمی

روش های مختلف آتش روشن کردن بدون کبریت

روش اصطحکاک یکی از روش های سخت برای روشن کردن آتش است که نیاز به تحمل و دستانی پرقدرت را طلب می کند.در این روش شما به مقداری علف خشک که زود مشتعل شود نیاز دارید.سپس یه دو تکه چوب پیدا کرده که یکی از آن ها قطر بیشتر و دیگری قطر کمتری داشته باشد و ارتفاع آن بلند باشد.سپس بر روی تکه بزرگتر سوراخی ایجاد کنید که چوب بلندتر در آن جا شده و در داخل اصطحکاک ایجاد شود.با این روش میخواهیم خاکستر داغ ایجاد کنیم.

آتش روشن کردن در طبیعت چگونه است؟

با چرخاندن سریع چوب میبینیم که اصطحکاک بین دو چوب باعث اشتعال شده و خاکستر داغ ایجاد می شود.خاکستر داغ را بر روی علف های خشک ریخته و در آن فوت می کنیم. برای درک بهتر عکس زیر را به دقت نگاه کنید.

آتش روشن کردن با کمان

برای آتش روشن کردن با کمان مانند روش قبل نیاز به علف خشک دارید.این علف باید به گونه ایی باشد که سریع مشتعل شود.کمانی با چوب درست میکنیم.به جای طناب از بند کفش میتوان استفاده کرد.طول کمان به اندازه نصف دست باشد کافی است.بر روی چوب بزرگ چاله درست میکنیم.چوبی که به کمان وصل شده را مانند مته مکانیکی بر روی چوب می غلتانیم تا خاکستر داغ به وجود بیاید.مانند روش قبل خاکستر داغ را بر روی علف خشک ریخته و در آن می دمیم تا آتش  روشن شود.

همان طور که متوجه شده اید تمامی روش ها نیاز به خاکستر داغ برای مشتعل شدن دارند.پس روش ها فقط کمک به راحتی تولید خاکستر کمک می کنند و با هم فرقی ندارند.

نکات مهم برای ثابت ماندن آتش در طول روشن بودن

1.هیزم را آهسته به آتش اضافه کنید تا باعث خفه شدن آتش نشوید.

2.در ابتدا از چوب های نازک و سپس از الوارهای بزرگ استفاده کنید.

3.فضولات حیوانات خود به تنهایی می تواند به عنوان سوخت آتش استفاده شود.

4.جهت گرم کردن خود در هوای سرد دور تا دور خود آتش روشن کنید.

5.در شب بهتر است هر چند ساعت به آتش هیزم اضافه کنید.

روش های فوق روش های سنتی برای آتش روشن کردن هستند و با کمی تمرین می توان در این کار مهارت پیدا کرد.روشن کردن با نور خورشید هم از دیگر روش های جالب برای آتش برافروختن هست.کافی است در این روش نقطه کانونی درست کرده و نور خورشید را متمرکز در یک نقطه کنید تا آتش درست شود.بطری نوشابه با آب و یا بادکنک دارای آب و یا بطری نوشابه از نمونه راه های این دسته هستند.

در پایین چند ترفند کاربردی که طبیعت گردان از آن استفاده می کنند را با تصویر برایتان به نمایش میگذاریم.امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شود.

آتش روشن کردن در طبیعت چگونه است؟

 

آتش روشن کردن در طبیعت چگونه است؟

در این فیلم با 9 روش آتش روشن کردن در طبیعت آشنا می شوید :

ارسال نظر