جشنواره انار | روستای سلین کرمانشاه و جاذبه های آن

    1,093 بازدید كردستان

جشنواره انار | روستای سلین کرمانشاه و جاذبه های آن

استان کردستان و جاذبه ای بی نظیر آن حتما به گوشتان خورده است. یکی از استان های خوش آب و هوا و طبیعی ایران که هر گردشگری برای یکبار هم که شده سفر به کردستان رو در نظر داشته است. در این قسمت می خواهیم با جشنواره انار کردستان آشنا بشیم.
جشنواره انار | جاذبه های گردشگری کردستان

روستایی به زیبایی دانه های انار

جاذبه های گردشگری کردستان به تنهایی توانسته تمامی نگاه های جاذبه ای گردشگری را به سمت خود جذب کند. مریوان، پاوه، هورامان و .... از شهرهای جذاب کردستان هستند. جشنواره انار که مردم محلی آن را با نام " هه نار هه وارمان " می شناسند جشنواره اناری است که هر ساله برگذار می شود. این روستا که در مسیر هورامان در مناطق جنوب غربی استان کردستان واقع شده است در نوع خود به نظیر است. این روستا جز مناطق گرم تر کردستان به شمار می رود. روستای سلین از توابع بخش هورامان شهرستان سروآباد در فاصله 7 کیلومتری از شهر هورامان تخت است. روستای سلین در 200 کیلومتری مرکز استان قرار دارد.

جاذبه های گردشگری کردستان؛ روستای سلین

روستای سلین منطقه گردشگری بوده و با داشتن مناظر طبیعی و گونه های مختلف گیاهی و جانوری به تنهایی زیباست. تنوع گیاهی این منطقه کمک بسیار زیادی به اکوتوریسم و بوم گردی در این منطقه کرده است.

سد داریان از جاذبه های گردشگری کردستان است

سد داریان یا دریاچه داریان در حقیقت آب بندی است برای کشاورزی مردم محلی روستای سلین که بواسطه آن آبیاری می کنند. هر جا که سدی باشد حتما قایق تفریحی نیز هست. این دریاچه نیز مستثنی از این قضیه نیست و مسافران می توانند در دریاچه داریان قایق سواری کنند. روستا سلین دقیقا آن طرف سد قرار گرفته است و گردشگران به وسیله قایق می توانند به روستا برسند. چشم انداز روستا از پلی که وسط سد را طی کرده دیدنی است. در عکس پایین کاملا مشخص است و حس خوبی دارد. عبور از پل سد داریان پیاده بوده و از وسیله نقیله نمی توان استفاده کرد.

سد داریان | جاذبه های گردشگری کردستان

ماسوله در روستا سلین

در منطقه هورامان وقتی وارد می شوید متوجه خواهید شد چرا ماسوله ما نام گذاری کردیم. خانه های پله کانی که در دامنه کوه از بالا به پایین کشیده شده اند. روستا سلین به باغ های انار در کردستان معروف شده است. میوه بهشتی که در جهان جزء میوه های خاص محسوب می شود.

قرآن تاریخی سلین

در روستای سلین و در مسجد روستا قرآنی وجود دارد که قدمت آن به سال هشتم هجری بر می گردد. این قرآن تاریخی بعد از قرآن نگل از تاریخی ترین کتاب های قرآنی استان کردستان است. باستان شناسان قدمت آن را به قرن هشتم هجری نسبت می دهند که به گفته آنان مربوط به دوران فردی بنام غیب الله بیگی می باشد. این قرآن بر روی پوست آهو و به خط کوفی نوشته شده است. هم اکنون این قرآن در مسجد روستا نگه داری می شود.

قرآن تاریخی در روستای سیلین | جاذبه گردشگری کردستان

بوم گردی در کردستان

یکی از مناطق ییلاقی استان کردستان و همچنین جاذبه گردشگری کردستان " دره ویان " است. مردم کردستان به منطقه ییلاقی و خنک " هوار " می گویند. هوار در حقیقت منطقه ایی است که خوش آب و هوا است و مردم جهت گردش و فرار از گرما به آن سفر می کنند. روستای های این منطقه اکثراً ساده بوده و تورگردان و بوم گردان به این منطقه بیشتر علاقه دارند.بوم گردی در این منطقه خوش آب و هوا چند سالی است که کم رونق شده است و طلب توجه بیشتر دارد. با تقویت بوم گردی این منطقه می توان امید به افزایش در آمد محلی و جلوگیری از کوچ آن ها به شهر کرد.

بوم گردی در استان کردستان از جاذبه های گردشگری کردستان

سوغات روستای سلین و روستاهای اطراف

جاجیم بافی،ارغوان بافی و لباس دوزی از صنایع دسته این منطقه خوش آب و هوا است.عسل طبیعی در اینجا طرفداران خاص خود را دارد. عسل طبیعی هرجایی یافت نمی شود اما در اینجا شما می توانید مرغوب ترین عسل طبیعی را خرید کنید. روغن و کشک اورگانیک از دیگر محصولات روستا سلین و روستای های اطراف است.

جشنواره انار

زیباترین زمان روستای سلین جشنواره انار است. این جشنواره که از تاریخ 25 مهر تا 27 مهرماه برگزار می شود از جاذبه های روستای سلین است. در این روز مردم محلی انارها را به معرض نمایش می گذارند و عاشقان عکس و گزارش از آن بازدید می کنند. جشنواره انار امسال برای اولین بار در سطح ملی برگزار شد و جوایزی به نفرات برگزیده اعطا کردند. خرید انارهای تازه و بدون واسطه در این جشنواره انجام می شود و گردشگرانی که در کردستان اقامت دارند می توانند از انارهای تازه استفاده نمایند. اقامت در روستای سلین با توجه به حضور گردشگران به راحتی انجام می شود. اجاره روزانه ویلا و رزرو هتل در این دو روز بسیار سخت است و ببین ویلا به شما پیشنهاد می دهد حتما از قبل رزرو تهیه نمایید.مسافرین علاوه بر روستا گردی می توانند از جشنواره انار اورامان بازدید نمایند.

ارسال نظر

اجاره آنلاین