آینده گردشگری بعد از کرونا چگونه خواهد شد ؟ | سفر با کرونا چگونه است ؟

    459 بازدید رامسر مازندران

آینده گردشگری بعد از کرونا

با آمدن ویروس کرونا، صنعت گردشگری و توریستم آسیب زیادی دید.

با شیوع کرونا، بسیاری از سفرهای داخلی و خارجی لغو شدند و سفرهای هوایی، زمینی و ریلی کنسل شدند. این موضوع باعث شد صنعت توریسم و گردشگری برای مدتی تعطیل شود.

در سال 2020، کشورهای توریستی و محبوب گردشگری دنیا مانند فرانسه، اسپانیا و ایتالیا، ضررهای بسیاری را به دلیل متوقف شدن صنعت گردشگری و نداشتن امکانات برای پذیرش گردشگران خارجی متحمل شده اند. در ایران نیز میزان مسافرتهای داخلی و ورود مسافران خارجی به شدت کاهش پیدا کرد و همین موضوع باعث شد بازار کسب و کارهای وابسته به گردشگری با رکود مواجه شود.

سفر رفتن در دوران شیوع ویروس کرونا

صدور ویزای توریستی برای سفر کردن در دوران شیوع ویروس کرونا، با محدودیتهای زیادی همراه بود و سفر کردن در این دوران، راحت نبود؛ زیرا افرادی که قصد سفر داشتند، باید 14 روز قرنطینه خانگی اجباری داشتند و آزمایش PCR را حتما انجام می دادند تا سلامتی آنها به صورت کامل تضمین می شد. همچنین بسیاری از پروازهای خارجی به مقاصد محبوب گردشگری محدود شد و این موضوع باعث شد مشکلات صنعت گردشگری بیشتر شود.

آینده گردشگری بعد از کرونا چگونه خواهد شد ؟ | سفر با کرونا چگونه است ؟

البته در مدتی که آمار کرونا در دنیا کمتر شد، صنعت پولساز گردشگری نیز دوباره به جریان افتاد و با انجام کارهایی مانند تست کرونا پیش از پرواز مسافران، تست دمای بدن و سنجش سلامت کلی مسافران در فرودگاه و رعایت پروتکل های بهداشت جهانی، به تدریج مسافرتهای داخلی و خارجی در بعضی از کشورها شروع شد.

سختی های مسافرتهای خارجی از ایران در دوران کرونا

شهروندان غیر اروپایی و مخصوصا آسیاییها، همچنان سختگیریهای زیادی برای صدور ویزای توریستی و پذیرش مسافران ایرانی وجود دارد. فعلا از داخل ایران نمی توان برای گرفتن ویزای توریستی و تفریحی کشورهای اروپایی حوزه شینگن، انگلیس یا کانادا اقدام کرد. این کشورها فقط به کسانی ویزا می دهند که تقاضای ویزای کار یا ویزای تحصیلی داشته باشند و از طریق وب سایت یا سفارت آن کشورها اقدام کنند. پس سفرهای توریستی و تفریحی از ایران به بسیاری از کشورهای دنیا وجود ندارد؛ پس باید منتظر تغییر شرایط ماند تا شیوع کرونا در دنیا کمتر شود و محدودیتهای سفر از میان برداشته شود.

آینده گردشگری بعد از کرونا چگونه خواهد شد ؟ | سفر با کرونا چگونه است ؟

تغییر در مدل سفر کردن با شیوع کرونا

آنچه که با شیوع ویروس کرونا در دنیا بسیار بیشتر مورد توجه قرار گرفت، رعایت بهداشت افراد در هنگام سفر کردن بود. حالا دیگر مسافران می دانند که رعایت نکات بهداشتی مانند ماسک زدن، ضدعفونی دستها با الکل، شستشوی دستها و... چقدر اهمیت دارد و رعایت این نکات ساده چقدر در سالم ماندن آنها تاثیر دارد.

آینده گردشگری بعد از کرونا چگونه خواهد شد ؟ | سفر با کرونا چگونه است ؟

سفرهای داخلی در ایران در زمان کرونا

حالا دیگر مردم مثل قبل، به سفر رفتن علاقه مند نیستند و به جای سفرهای هوایی و گروهی، سفر کردن با ماشین شخصی خود را ترجیح می دهند.

مدل غذا خوردن مردم در سفر نیز با شیوع کرونا تغییر کرده است. حالا دیگر مردم ترجیح می دهند به جای غذا خوردن در رستوران و...، غذاهای خانگی خود را در سفر بخورند و تغذیه سبک تر و سالم تری در سفر داشته باشند.

همچنین مردم به جای مسافرتهای طولانی مدت، سفرهای کوتاه مدت به مکانهای نزدیک را ترجیح می دهند. همچنین دوست دارند که بیشتر به طبیعت و فضاهای باز بروند تا مکانهای سربسته و پرجمعیت.

در حال حاضر، بسیاری از گردشگران ترجیح می‌ دهند به جای هتل و مکان عمومی، در چادر یا در طبیعت بمانند یا اینکه یک ویلای دربست بگیرند و آن را ضدعفونی کنند.

چگونه با کرونا سفر کنیم ؟

اگر در هر حال سفر کاری در زمان کرونا دارید و مجبور به سفر کردن هستید؛ نکات زیر به شما کمک میکند که سفری با اطمینان بیشتر داشته باشید :

  • داشتن برنامه غذایی مقوی و سالم : کرونا رابطه مستقیم با سطح ایمنی بدن دارد.در طول سفر بخاطر تغییر شرایط آب و هوایی نسبت به منطقه خود و فشار کاری در طول سفر ممکن است که بدن شما ضعیف شود و این باعث ضعیف شدن سطح ایمنی بدن شود.جهت جلوگیری از ضعف بدن، سعی کنید از مواد غذایی مقوی که دارای ویتامین های C وB وE  دارند استفاده نمایید.
  • استفاده از مواد ضد عفونی کننده در سفر : در طول سفر همیشه مواد ضدعفونی کننده را به همراه داشته باشید و هر بار از آن به اندازه کافی استفاده نمایید.سعی کنید هر چند ساعت ماسک خود را عوض کرده و از ماسک جدید استفاده نمایید.از دست دادن و یا بقل کردن دوستان و همکاران خود اجتناب کنید.شستن دست ها در طول روز بهترین و مناسب ترین کار در طول سفر است.
  • در اماکنی که شلوغ هستند رفت و آمد نداشته باشید.
  • به مراه داشتن مواد غذایی بسته بندی می تواند در طول روز از مراجعه شما به رستوران جلوگیری کرده و تا ساعاتی شما احساس گرسنگی و ضعف نداشته باشید.
  • عدم استفاده از وسیله نقلیه عمومی میتواند به شما در مقابل ویروس کرونا کمک کند.تا آنجا که می توانید از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنید.
  • به همراه داشتن آب آشامیدنی شخصی و جوشیده شده می تواند باعث بروز هر گونه ابتلای شما به ویروس کرونا باشد.
  • اگر علائم ویروس کرونا را دارید از رفتن به مکان عمومی خود داری کنید و سریعاً به اوژانس اطلاع دهید.چک کردن علائم ویروس به صورت روزانه در سفر می تواند مانع گسترش ویروس از شما به دیگر همکاران شود.

آینده گردشگری ایران بعد از کرونا چگونه است ؟

بعد از تمام شدن کرونا، برای انتخاب مقاصد گردشگری، مردم ابتدا کشورهای همسایه را برای سفرهای خارجی انتخاب می کنند و سپس به سراغ کشورهای دورتر می روند.

آنچه که در آینده گردشگری به احتمال زیاد رخ می دهد، گران شدن خدمات سفر است. زیرا با برقراری دوباره سفرها، مسافران بیشتری متقاضی سفر رفتن می شوند و همین موضوع باعث می شود که سفر، به کالایی لوکس با هزینه زیاد تبدیل شود. در نتیجه بلیط هواپیماها بیشتر می شود و لوازم لازم برای سفر نیز گران تر خواهد شد.

استفاده از بیمه مسافرتی نیز در دوران پساکرونا بیشتر می شود. زیرا در دوران شیوع کرونا، مردم با اهمیت داشتن بیمه و امنیت آشنا شده اند و مسافران خود را ملزم می دانند که بیمه سفر دریافت کنند.

در آینده گردشگری بعد از کرونا، شکل بازدید از مکانهای دیدنی نیز تغییر می کند. مثلا تعداد بازدیدکنندگان و زمان بازدیدها در اماکن تاریخی و موزه ‌ها، کمتر می‌ شود و موارد بهداشتی، بیشتر از قبل در مکانهای دیدنی رعایت خواهد شد.

همچنین گرفتن پول نقد از رونق می افتد و بسیاری از خدمات به صورت الکترونیکی ارائه می شود.

خلاصه اینکه با شیوع ویروس کرونا، حوزه گردشگری نیز تغییر می کند و شکل دیگری به خود می گیرد. اما برای زندگی در دوران پسا کرونا، باید خود را با شرایط جدید نیز سازگار کرد تا بتوان با شرایط جدید به سفر رفت.

 

ارسال نظر