کاخ نیاوران تهران | راهنمای بازدید+قیمت بلیط+ساعت بازدید از کاخ

    5,175 بازدید تهران

کاخ نیاوران در تهران | سبک مدرن در قدیم

کمتر کسی است که اسم کاخ نیاوران تهران را نشنیده باشد.این کاخ در زمان پهلوی به عنوان استراحت گاه خانوادگی بنا شد.کاخ نیاوران در سال 1347 ه ش افتتاح گردید و تا زمان انقلاب اسلامی ایران، محلی برای اسکان محمد رضا شاه پهلوی و خانواده او بود.در این قسمت از مجله ببین ویلا تصمیم به شرح یکی از دیدنی های تهران گرفته ایم.

تاریخ کاخ نیاوران تهران از کجاست ؟

کاخ نیاوران تهران در حدود 11000 هکتار وسعت دارد.این کاخ امروزه در میدان شهید باهنر یا به عبارتی همان میدان نیاوران قدیمی قرار گرفته است.زیبایی باغ و همچنین کاخ باعث زیبایی دوچندان این مجموعه تاریخی شده است.مجموعه بناهای کاخ نیاوران مربوط به دوره قاجار و پهلوی است.این مجموعه به دلیل آب و هوای خنک و ییلاقی قبلا مکان مناسبی برای شاهان قاجار برای اقامت چند روزه بوده است.جالب است بدانید که هر شاه قاجار دستور ساخت بنایی را داده که امروزه آن را مجموعه نیاوران می شناسند.در ابتدا فتحعلی شاه قاجار دستور ساخت بنایی را بعنوان اقامتگاهی تابستانه داد و سپس محمد شاه نیز دستور بنایی کوچک تر را در همین باغ داد و به دنبال آن ناصر الدین شاه دستور کاخ صاحبقرانیه را در باغ داد.در زمان محمد رضا شاه به دستور شاه باغ تخریب و کاخ نیاوران برای اسکان خانواده شاه احداث شد.

کاخ نیاوران تهران | راهنمای بازدید+قیمت بلیط+ساعت بازدید از کاخ

کاخ نیاوران تهران توسط چه کسی ساخته شد؟

در زمان محمد رضا شاه، در شمال شرقی باغ نیاوران بنایی به وسعت 9000 متر مربع در دو طبقه احداث شد.البته قبلا در این قسمت کاخی کوچک تر که توسط فتحعلی شاه ساخته شده بود توسط محمد رضا شاه تخریب شده است.کاخ نیاوران در سال 1337 هجری شمسی به دستور محمد رضا پهلوی ساخته شده است.معمار این کاخ مهندس " محسن فروغی" و مشاور ناظر بر اجرای پروژه " شرکت مهندسین مشاور عبدالعزیز فرمان فرماییان و همکاران " بوده است.در ابتدا قصد بر ساخت بنایی برای پذیرایی از مهمانان عالی رتبه بوده ولی با کمی تغییر در طرح تبدیل به محل سکونت خانواده شاه شد.کاخ در سال 1346 ه ش مورد افتتاح قرار گرفت و تا انقلاب اسلامی ایران و تا زمانی که شاه از ایران خارج شود محل اسکان شاه و خانواده او بود.در حال حاضر محوطه کاخ نیاوران تبدیل به موزه پارچه و لباس های سلطنتی تبدیل شده است.

معماری کاخ نیاوران چگونه است ؟

طرح کاخ نیاوران که بصورت چهار ضلعی است از معماری ایران قدیم و تلفیق آن با مدرن الهام گرفته شده است.تزئین داخل کاخ نیز از هنر اسلامی بهره گرفته است.آینه کاری داخل کاخ نیاوران تهران توسط استاد علی اصغر و گچ بری آن توسط استاد عبدالهی و همچنین کاشی کاری بیرونی کاخ توسط استاد ابراهیم کاظم پور انجام شده است.دکوراسیون داخلی کاخ نیاوران توسط فرانسوی ها اجرا شده است.سقف کاخ از جنس آلمینیوم است که از وسط باز می شود.کف نیز از جنس سنگ گرانیت هست که زیبایی واژه کوتاهی برای بیان طراحی داخل این کاخ است.

کاخ نیاوران تهران | راهنمای بازدید+قیمت بلیط+ساعت بازدید از کاخ

قسمت های مختلف کاخ نیاوران تهران

طبقه همکف کاخ

در این طبقه می توان انواع اتاق ها را مشاهده کرد.از جمله این اتاق ها، سینمای اختصاصی،سالن پذیرایی مهمان،اتاق غذا خوری و... می توان نام برد.طبقه همکف بطور کلی شامل سر سرای بزرگی است که کلیه اتاق ها در اطراف آن هستند.در نیم طبقه بعدی اتاق کار و اتاق کنفرانس قرار دارد.همچنین در این نیم طبقه اتاق فرح و اتاق خواب ندیمه او قرار دارد.

کاخ نیاوران تهران | راهنمای بازدید+قیمت بلیط+ساعت بازدید از کاخ

طبقه سوم کاخ

در این طبقه اتاق های اداری وجود ندارد.این طبقه مخصوص فرزندان شاه و اتاق آرایش فرح بود.در این طبقه همچنین اتاقی برای استراحت نیم روزی شاه نیز وجود دارد.اتاق ندیمه ها نیز در این طبقه وجود دارد.در انتهای راه رو اتاقی در راه پله ها قرار دارد که لباس های نظامی شاه در آن قرار داشت در این قسمت همچنین مدال های محمد رضاه شاه وجود دارند.

کاخ نیاوران تهران | راهنمای بازدید+قیمت بلیط+ساعت بازدید از کاخ

در مسیر اتاق ها و داخل اتاق ها شما می توانید تابلوهایی از هنرمندان ایرانی و اروپائی دیدن کنید.سعی شده تمامی وسایل با دقت نگهداری شود تا بازدید کنندگان درک درستی از آن زمان داشته باشند.

فرش مشاهیر ایران در کاخ نیاوران

از زیباترین فرش های جهان می باشد.قالب فرش در مورد 109 تن از پادشاهان ایران و 56 نفر مشاهیر جهان و 16 تصویر از دوران ساسانی و هخامنشی است.مساحت فرش 18 متر مربع است.فرش دارای 80 رج و ابعاد آن 38/3 در 5/30 متر است.جنس فرش از نخ و پشم ساخته شده و ساخت بافت راور کرمان است.

کاخ نیاوران تهران | راهنمای بازدید+قیمت بلیط+ساعت بازدید از کاخ

بازسازی کاخ نیاوران 

از دی ماه سال 1382 تا دی ماه سال 1388؛ کاخ برای مرمت و بازسازی و همچنین نصب دوربین های نظارتی به حال تعطیل درآمد.در این مدت علاوه بر نصب دوربین های نظارتی و امنیتی، مجموعه کاخ نیاوران تصمیم به بازسازی نیز کرد.گچ بری،سقف متحرک،آسانسور،آینه کاری،کفپوش،پرده،سیستم تهویه هوای مجموعه،نقاشی بنا و ... از جمله اقداماتی بود که برای این مجموعه در نظر گرفته شد.

مالک باغ نیاوران چه کسی است؟

بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی در سال 1357 مجموعه کاخ نیاوران از خانواده پهلوی پس گرفته شد و جز دارائی های انقلاب محسوب شد.از آنجایی که این کاخ از سرمایه های ملی کشور بود، برای نگهداری از این کاخ؛ سرپرستی و نگهداری کاخ نیاوران به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سپرده شد و وزارت ارشاد برای نگهداری مجموعه تصمیم به تبدیل کاخ به موزه گرفت.در سال 1365 کاخ نیاوران بعنوان کاخ-موزه رونمایی شد و پس از چند سال وقفه برای بازدید آماده شد.به مرور زمان موزه جهان نما در سال 1376، کاخ صاحب قرانیه و موزه حوض خانه در سال 1383 و موزه خودروهای کلاسیک در سال 1391 به روزی بازدیدکنندگان باز شد.

کاخ نیاوران تهران | راهنمای بازدید+قیمت بلیط+ساعت بازدید از کاخ

آدرس کاخ نیاوران کجاست ؟

همان طور که گفته شد کاخ نیاوران تهران در حدود 11000 هکتار وسعت دارد.این کاخ امروزه در میدان شهید باهنر یا به عبارتی همان میدان نیاوران قدیمی قرار گرفته است.برای رفتن به این باغ زیبا و تاریخی باید به سمت شمال تهران حرکت کرده و در قسمت جنوبی خیابان باهنر و دارآباد می توان باغ نیاوران را مشاهده کرد.

آدرس : تهران – میدان شهید باهنر – مجموعه کاخ نیاوران تهران

  • زمان بازدید : همه روزه
  • ساعت بازدید : از 9 صبح تا 19 بعد از ظهر در شش ماه اول سال و از ساعت 8 تا 17 در شش ماه دوم سال
  • قیمت بلیط برای ورودی باغ: 5000 تومان
  • قیمت بلیط برای بازدید از داخل کاخ : 5000 تومان
  • قیمت بلیط برای کتابخانه کاخ : 4000 تومان

شماره تماس مجموعه : 021-22282020

 

 

ارسال نظر

اجاره آنلاین