اصطلاحات طبیعت گردی و وسایل مورد نیاز سفر

    753 بازدید

اصطلاحات طبیعت گردی | آشنایی با سفر در طبیعت

طبیعت گردی برای آن دسته از افرادی که بیشترین وقت آزاد رو دارند مناسب است. در طبیعت گردی روحیه آدمی عوض می شود و روحی تازه به جسم انسان تزریق می شود. در طبیعت گردی سعی کنید با گروه حرکت کنید تا اگر خدای ناکرده اتفاقی افتاد، همراه داشته باشید.طبیعت گردی می تواند از خارج شهر نزدیک خودمان شروع شود و حتما لازم نیست مثلا به پارک جنگلی و یا در شمال کشور باشد. در این قسمت مجله ببین ویلا به اصطلاحات طبیعت گردی می پردازیم. گاهی اتفاق افتاده که در حین سفر دوستانمان از اصطلاحاتی استفاده می کنند و ما حیرت زده فقط به آن ها نگاه می کنیم. نگران نباشید ما تمام اصطلاحات ممکن را برای شما به زبان ساده معنی کرده ایم تا بهتر متوجه اصطلاحات شوید.

تعریف طبیعت گردی

اکوتوریسم (Eco Tourism)  یا بوم گردی یا بوم گردشگری یا طبیعت‌گردی، گونه‌ای از گردشگری است که در آن گردشگران برای دیدار از مناطق طبیعی نامسکون و دست‌نخوردهٔ جهان سفر می‌کنند و به تماشای گیاهان و پرندگان و ماهی‌ها و دیگر جانوران می‌پردازند. تعریف بالا بوم گردشگری سفری مسئولانه به مناطق طبیعی است که در آن محیط زیست حفظ و بر رفاه مردم محلی تأکید شود. انجمن بین اللملی اکوتوریسم طبیعت گردی را (( بوم گردشگری سفری مسئولانه به مناطق طبیعی است که در آن محیط زیست حفظ و بر رفاه مردم محلی تأکید شود ))

آشنایی با اصطلاحات طبیعت گردی

کمل بک : کمل بک نوعی کیسه آبی است که در پیاده روی در طبیعت استفاده می شود. این نوع کیسه آبی بر پشت بدن قرار می گیرد و شخص می تواند از آن در هر لحظه استفاده نماید.

کمل بک یا کیسه آب | اصطلاحات طبیعت گردی

آتش زنه : در طبیعت قطعا اگه هوا سرد شود نیاز به آتش است.کبریت و یا فندک احتمال دارد در طبیعت نم بگیرند و عمل نکنند. آتش زنه وسیله ایی است که با جرقه زدن می توانید آتش روشن کنید.

آتش زنه همیشگی | اصطلاحات گردشگری

چادر دو پوش : چادر دو پوشش اصطلاحی است که برای چادر طبیعت گردی استفاده می شود. این نوع چادر با چادر مسافرتی تفاوت دارد. این چادر بر روی خود توری دارد و با میخ های بزرگ و مستحکم برپا می شود. چادر دو پوش چادرهایی هستند که قابلیت هم شرایط بارانی و هم شرایط طوفانی را دارا هستند.

پانچو : به لباس های بی آستین و یا آستین دار ضد آب گفته می شود. از این لباس در روزهایی که احتمال بارندگی وجود دارد استفاده می شود.پانچو | اصطلاحات طبیعت گردی

گتر : پوششی است که بر روی کفش یا چکمه کشیده می شود تا از ورود برف یا جسم خارجی جلوگیری کند.

گتر | اصطلاحات و وسایل طبیعت گردی

پلار : نوعی لباس که در مقابل باد شدید بسیار مقاوم هستند.

کیسه خواب : کیسه ایی است که برای خواب استفاده می شود. این کیسه که معمولا اکثر مردم با آن آشنایی دارند در طبیعت گردی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.کیسه خواب با توجه به کیفیت آن قیمت متفاوتی در بازار دارد.

GPS : دستگاهی است که موقعیت ما را در هر نقطه از زمین نشان می دهد. در سفر حتما از این دستگاه استفاده نمایید. توجه کنید که آموزش استفاده از جی پی اس را قبل از سفر به طور کامل یاد بگیرید.

باتوم : باتوم چوبی است که کوهنوردان بیشتر استفاده می کنند. البته افرادی که برای صعود کوه و یا پیاده روی به جنگل های مرتفع می روند از باتوم استفاده می کنند. باتوم شکلی تقریبا شبیه عصا دارد.

اسکارف : دسمالی است که بعنوان ماسک، چشم بند استفاده می شود. امروزه برای هزینه کمتر این دسمال از چفیه استفاده می شود که کارایی به مراتب بهتر از اسکارف دارد.

اسکارف | اصطلاحات طبیعت گردی

جان پناه : به اتاق کوچکی که افراد می توانند برای مدت کوتاه در آن استفاده کنند.

کمپ : بصورت ساده یعنی برپا کردن چادر در قسمتی از جنگل گفته می شود. در سفرهای طبیعت گردی معمولا بعد از طی مسافت برای استراحت افراد با آرایش دایره در کنار هم کمپ می زنند. در کمپ سعی نمایید جای مناسب و قابل اعتماد را انتخاب نمایید تا از گزند جانوران وحشی در امان باشید.

مسیر مال رو : مسیری که حیوانات اهلی از آن استفاده می کنند. در مسیر مالرو معمولا افراد محلی و یا افراد قبلی از آن برای عبور حیوانات استفاده می کردند. این مسیرها اکثرا قابل اطمینان بوده و کمترین خطر را دارند.

طاق : در دهانه غار ها سر دری وجود دارد که به آن طاق گفته می شود.

رمل : به تپه های شنی در صحرا گفته می شود. این لغت برای اصطلاحات کویر گردی استفاده می شود.

پرتگاه : از دیگر اصطلاحات طبیعت گردی، پرتگاه است.پرتگاه به قسمتی از کوه گفته می شود که ارتفاع بسیار زیادی دارد. و پرت شدن در آن احتمال مرگ 100 درصدی دارد.

دامنه : به قسمتی از کوه که شیب دار است دامنه گفته می شود.

خط الراس : به قسمتی از کوه گفته می شود که دو کوه به هم متصل شده اند و آب از آن به پایین دست می آید. از اصطلاحات طبیعت گردی خط الراس است.

فرار از افسردگی با طبیعت گردی

سفر کردن در دل طبیعت بدون شک از سفرهای پر خاطره است. این سفر که همراه با خوشی و لذت و همینطور ورزش است از تفریحات افراد سر زنده است.اگر می خواهید به طبیعت گردی بروید حتما از اصطلاحات بالا به درستی استفاده نمایید. برای اقامت نیز حتما جای مناسب را انتخاب نمائید.یکی از روشهای فرار از روزمرگی و افسردگی سفر به دامان طبیعت و یا کمپ زدن در طبیعت است.اگه تجربه ای از سفر به طبیعت و کمپ زدن دارید حتما از تجربه سفر خود در پایین این مطلب بنویسید و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.از این که با ما تا پایان مقاله طبیعت گردی همراه بوده اید ممنونیم.

 

ارسال نظر