10 غذای معروف گیلان که باید بدانید

    1,214 بازدید گیلان

با غذاهای معروف گیلان بیشتر آشنا شوید!

گیلان و مازندران به قدری زیبا و خوش آب و هوا است که با سفر به آنها، اشتهای شما حسابی باز می شود. زمانی که قصد سفر به گیلان را می کنید، بهتر است با غذاهای معروف گیلان آشنایی داشته باشید تا بتوانید بهترین و خوشمزه ترین غذاها را در سفر به این منطقه زیبا بخورید. در این نوشته می خواهیم غذاهای معروف گیلان را به شما معرفی کنیم. تنوع غذاهای گیلان به قدری زیاد است که سازمان جهانی یونسکو، گیلان را به عنوان پایتخت غذایی دنیا به ثبت رسانده است. اگر دوست دارید با غذاهای گیلانی و روش پخت این غذاهای لذیذ آشنا شوید، این نوشته را مطالعه کنید.

 

10 غذای معروف گیلان که خوردن آنها را به شما پیشنهاد می کنیم:

غذاهای زیر، جزو خوشمزه ترین و معروف ترین غذاهای گیلان هستند که امتحان کردن آنها را به شما توصیه می کنیم.

  1. باقالی قاتق

یکی از خوشمزه ترین و سبک ترین غذاهای گیلان، باقالی قاتق است. برای درست کردن این غذای خوشمزه از لوبیای کشاورزی، شوید، سیر و تخم مرغ استفاده می شود. این غذای خوشمزه با سیرترشی و برنج کته خورده می شود. اگر به رستورانهای سنتی و روستایی گیلان بروید، می بینید که این خورشت را در ظرفهای گمج سفالی برای شما سرو می کنند.

باقلی خورشت | 10 غذای معروف گیلان

  1. ترش تره

ترش تره، یک غذای ترش مزه و لذیذ در گیلان است که برای درست کردن آن از سبزیجات محلی و خوشمزه مانند گشنیز، جعفری، سیر، اسفناج، برگ چغندر، تره و ... استفاده می شود. آب نارنج و رب انار یا رب آلوچه باعث ترش شدن این خورشت خوشمزه می شود. ترش تره از آن جمله غذاهایی است که برای امتحان کردن آن، باید به دل گیلان سفر کنید.

ترش تره | 10 غذای معروف گیلان

  1. میرزا قاسمی

میرزا قاسمی، یک غذای کاملا شمالی است که عطر و طعم بسیار خوبی دارد. برای درست کردن میرزا قاسمی، ابتدا بادمجان کبابی می شود و سپس با گوجه، پیاز، سیر و تخم مرغ ترکیب می شود. با اضافه کردن سیر تازه، خوشمزگی این غذا چندبرابر می شود. بعد از درست شدن میرزا قاسمی، آن را با سیر، برنج و باقالی می خورند.

میرزا قاسمی | 10 غذای معروف گیلان

  1. کباب ترش

وقتی به رستوران می روید، انواع و اقسام کبابها مانند کباب سلطانی، بختیاری، چنجه، برگ و... را می توانید امتحان کنید؛ اما برای خوردن کباب ترش باید حتما به گیلان سفر کنید. برای درست کردن کباب ترش باید ابتدا گوشت گوسفند یا گوشت گاو را قطعه قطعه کرده و آنها را در رب انار، رب آلوچه، سیر، پیاز، سبزی محلی چوچاق، گردو، روغن زیتون و انجیر یا کیوی کال خواباند تا مزه ترش این مواد را به خود بگیرد. بعد از ترد شدن گوشتها، آنها را کباب کرده و با برنج شمال میل می کنند.

کباب ترش | 10 غذای معروف گیلان

  1. اناربیج

اناربیج، یکی از غذاهای خوشمزه گیلان است. این غذا به خورشت فسنجان شباهت زیادی دارد؛ به همین دلیل به اناربیج، سبزی فسنجان نیز گفته می شود. برای درست کردن اناربیج از گوشت چرخ کرده، گردو، بادمجان و سبزی های محلی استفاده می شود. در اناربیج، گوشت گوسفند را به شکل قلقلی در می آورند و با رب آلوچه و رب انار ترش، آن را مزه دار می کنند. اناربیج را با زیتون پرورده و ماست می خورند.

  1. کال کباب

یکی دیگر از غذاهای معروف گیلان، کال کباب است که بادمجان کبابی، سیر، انار، آب انار، گردوی خرد شده و سبزی های معطر مانند سبزی چوچاق درست می شود. کال کباب را هم به عنوان غذای کامل و هم به عنوان پیش غذا سرو می کنند.

کال کباب | 10 غذای معروف گیلان

  1. سیرابیج

سیرابیج یا سیراویج، نام یکی از غذاهای سبک و ساده در گیلان است. اگر در دوران رژیم غذایی به گیلان سفر کردید، می توانید سیرابیج را سفارش دهید؛ زیرا هضم این غذا راحت و سریع است. برای درست کردن این غذای معروف گیلانی، ابتدا برگهای تازه سیر خرد می شود و بعد از سرخ شدن آنها، با تخم مرغ ترکیب می شود.

 

  1. سیر قلیه

یکی دیگر از غذاهای محبوب و پرطرفدار در گیلان، سیر قلیه است. برای درست کردن سیر قلیه، از ترکیب تخم مرغ، لپه، برگ سیر، گوشت مرغ یا اردک و آبغوره استفاده می شود.

  1. ترش آش

ترش آش، یک آش ترش است که از نخود، لوبیا، برنج، رب انار، آب نارنج و آبغوره، باقلا و سبزی های مختلف درست می شود. همانطور که از نام این غذا معلوم است، ترش آش یک آش ترش مزه است.

  1. کوکو چقرتمه بادکوبه ای

کوکو چقرتمه یا چخرتمه بادکوبه ای، یکی دیگر از غذاهای خوشمزه متعلق به استان گیلان است که از مرغ، پیاز، تخم مرغ، زعفران، ماست چکیده، آبلیمو، جعفری و... درست می شود. بعد از درست شدن این کوکو، خواهید دید که کوکوی بادکوبه ای پف بامزه ای می کند. اگر به خوردن انواع کوکو و کتلت علاقه دارید، کوکو چقرتمه بادکوبه ای گیلان را از دست ندهید.

باد کوبه کوکو| 10 غذای معروف گیلان

در این نوشته با 10 غذای معروف گیلانی آشنا شدید که می توانید در سفر به استان زیبای گیلان، آنها را امتحان کنید. از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم. اگر می خواهید به سفر بروید، بهتر است قبل از سفر، به فکر محل اقامت خود باشید. با کمک خدمات وب سایت ببین ویلا، شما می توانید بهترین و مناسب ترین ویلاها را در شهرهای مختلف ایران پیدا کنید و قبل از سفر، محل اقامت خود را رزرو کنید تا با خیال راحت به سفر بروید. قیمت ویلاهای سایت ببین ویلا بسیار معقول و منطقی است و شما می توانید متناسب با بودجه سفر خود، برای اجاره ویلا شیک و با امکانات کامل اقدام کنید.

 

ارسال نظر