شهر چالوس | جاذبه های تاریخی و طبیعی به همراه آدرس و عکس

    839 بازدید چالوس مازندران

شهر چالوس و هر آنچه که باید در مورد جاذبه های طبیعی آن بدانید

شهر چالوس یکی از زیباترین، معروف ترین و مهم ترین مناطق شمالی کشور است. طبیعت زیبا، جاده های معروف و جاذبه های تاریخی و طبیعی متعدد، این منطقه را به مکانی مورد علاقه همه مردم داخلی و گردشگران خارجی تبدیل کرده است. شهرستان چالوس یکی از شهرهای مهم و تاریخی استان مازندران است. زمانی از توابع صهیون بوده و در دشت میانی سواحل دریای خزر قرار داشته است. چالوس 4.2 درصد جمعیت در مجاورت شهر ساحلی نوشهر است. مورخان اسلامي چالوس را شالوس و چالز ناميده اند و دو شهر كوچك ديگر كبراي و كچه در اطراف آنها وجود دارد.

شهر چالوس | جاده زیبای کندوان در مسیر تهران به چالوس

اکنون شهر چالوس دارای دو بخش مرکزی و کلاردشت است. منطقه گردشگری کلاردشت در تاریخ از اهمیت بالایی برخوردار بوده و در دوران پیش از تاریخ و دوره اسلامی، سکونتگاه‌های وسیعی با پیشینه فرهنگی وسیعی فراهم آورده است.

شهر چالوس و کلاردشت و آب شور از قطب های گردشگری کشور هستند که با راه اندازی بزرگراه جدید 120 کیلومتری تهران - شمال تقویت می شود. شهرستان چالوس دارای مراکز تفریحی و گردشگری فراوانی است که در زیر به برخی از این مراکز اشاره می شود. همچنین برای اجاره ویلا ساحلی در چالوس نیز می توانید با پرداخت تخفیف،  لیست کامل ویلاها را به همراه اطلاعات آن ها پیدا کنید.

آبشار اکاپل شهر چالوس

در شهر چالوس آبشار آکاپل با چشم انداز و چشم انداز باشکوه در رشته کوه خنک چال کلرشاد واقع شده است. نزدیکی این آبشار به کلاردشت و زیبایی طبیعی دریاچه آن یعنی دریاچه ولز، قابلیت تفریحی آن را بسیار افزایش داده است.

آدرس :مازندران- کلاردشت- جنگل کوهستانی سردی چال

آبشار زیبای اکاپل در نزدیکی شهر چالوس

آبشار هریجان

آبشار هریجان مشرف به روستایی به همین نام در نزدیکی سد حضرمشاه در جاده چالوس تهران قرار دارد. این آبشار با بیش از نه متر ارتفاع یکی از زیباترین مناطق و آبشارهای کوه البرز است. آبشار هریجان با آب فراوان، چشم‌اندازهای مرتفع و انبوه و کوهستانی، باغ‌ها و جنگل‌هایی از بالای صخره‌ای سنگی با جریانی خاص به سمت پایین به آبشارهای زیادی می‌رسد.

آدرس : استان مازندران،شهرستان چالوس، بخش کلاردشت، روستای هریجان

روستای هریجان یکی از زیباترین منطقه های کوهستانی شهر چالوس است

پارک جنگلی شهر چالوس

پارک جنگلی شهر چالوس (فیین) در ۷ کیلومتری جاده چالوس تهران قرار دارد. رودخانه چالوس از میان آن می گذرد و ویژگی خاصی به آن بخشیده است. در این پارک کمپی ساخته شد که دارای کلبه برای مسافران است. پارک جنگلی فین دارای امکانات تفریحی خاصی مانند میز تحریر، نیمکت و زمین بازی کودکان می باشد.

پارک جنگلی فین در شهر چالوس

پارک جنگلی نمک ابرود

این پارک در شهر چالوس بیش از 200 هکتار وسعت دارد و مانند سایر پارک های جنگلی دارای درختان و تپه های کنده کاری شده است. گونه های مختلف گیاه شمشاد بیش از 700 سال تخمین زده شده است. این پارک یک آب شور حیات وحش بکر است و در عین حال سیستم های اکولوژیکی را به عنوان یکی از زیباترین پارک های جنگلی جهان حفظ کرده است.

پارک جنگلی شهرک نمک آبرود در شهر چالوس

سد دریاچه دریک

این دریاچه شهر چالوس به مساحت حدود یک هکتار روبروی دره ولی آباد و در دامنه کوه دال کوم قرار دارد. عمق آن حدود 5 متر است و آبی شیرین دارد و اطراف آن را مراتع و چمنزار احاطه کرده است. به همین دلیل است که این دریاچه یک پرنده بومی و وحشی حیات است.

در ماه های زمستان پرندگان مهاجری مانند غازها و اردک ها در اطراف آن دیده می شوند. آب و هوای خوب و فضای طبیعی و دلنشین آن با مناظر بدیع، جلوه تفریحی جذابی به دریاچه داده است. از آنجایی که مجموعه دریاچه دارای راه های دسترسی، مناطق دامپروری، چشمه های طبیعی، چمنزارهای بزرگ، پرندگان مختلف و همچنین کاربری های پزشکی است، پتانسیل زیادی برای ایجاد سالن های تفریحی، زیستگاهی و اکتشافی دارد.

آدرس :مازندران، چالوس، روبه‌روی دره ولی آباد هزارچم، دامنه کوه دال کمر

دریاچه ولشت در شهر چالوس

این دریاچه در جنوب غربی شهر چالوس و شمال شرقی منطقه کلاردشت در میان دره های عمیق قرار دارد. مساحت آن حدود 15 هکتار و عمق متوسط ​​آن 20 متر است. حجم آب دریاچه حدود 3 میلیون متر مکعب تخمین زده می شود و شیرین است. به همین دلیل برای پرندگان مهاجر، ماهی ها و سایر آبزیان نیز در نظر گرفته شده است.

دریاچه ولشت از معروف ترین جاذبه طبیعی شهر چالوس

دریاچه ولشت یکی از دریاچه های نزدیک به مناطق کوهستانی کوه سلیمان است و از منظر قرار گرفتن در گودال بزرگی که توسط تپه های کم ارتفاع محصور شده است، پنهان است. دسترسی به دریاچه از طریق مرزن آباد و ضلع غربی جاده چالوس امکان پذیر است.

آدرس :مازندران، جنوب غربی چالوس و شمال شرقی منطقه کلاردشت، نزدیکی مرزن آباد

کاخ اجابیت

کاخ پهلوی در روستای اجابیت بخشداری کلاردشت ساخته شد. این کاخ با تزیینات زیبا و گچ بری هایی به سبک معماری اروپایی در مکانی مشرف به کلاردشت واقع شده است. این کاخ بسیار زیبا با لوسترهای نفیس و گران قیمت است. حیاط با درختان نخل پوشیده شده و اکنون به عنوان استراحتگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

آدرس :مازندران-چالوس-کلاردشت-روستای اجابیت

کاخ اجابیت یکی از کاخ موزه های شهر چالوس

کاخ چایخوران شهر چالوس

کاخ چایخوران در اداره میراث فرهنگی چالوس با شماره ثبت تاریخی 1045 در جنوب میدان معلم شهر چالوس و در منطقه معروف به کاخ ها قرار دارد. این کاخ یکی از بناهای پهلوی اول است و بنای تاریخی آن در زمینی به مساحت تقریبی 4000 متر مربع در یک طبقه و زیر زمین بنا شده است. دو ورودی اصلی بنا در ضلع غربی و شرقی است و فضاهای داخلی بنا از دو بخش و سرویس اصلی متصل به راهروی میانی تشکیل شده است.

کاخ چایخوران شهر چالوس

قسمت اصلی شامل بالکن های ربع شمالی و دو میدان مربع شکل در جنوب و یک تالار مستطیل شکل در شمال و جنوب است که با تزئینات زیبایی تزئین شده است. محوطه خدماتی دارای دو اتاق و یک قنات و دو ایوان در دو طرف شرق و غرب است.

همچنین سقف آن به صورت شیروانی است، تراس به گونه ای با نرده های چینی قاب بندی شده است. و همانطور که از نامش پیداست برای استراحت موقت و کوتاه مدت استفاده می شده است. این کاخ بر خلاف دیگر کاخ های این دوره بسیار ساده و محجوب می باشد. مصالح اصلی از سنگ و آجر ساخته شده است. تاثیر معماری اروپایی در ساختمان کاخ به وضوح مشهود است.

آدرس : مازندران-شهر چالوس-میدان معلم ( مخابرات سابق )

کاروانسرای قله کندوان شهر چالوس

این کاروانسرا از دیگر جاذبه های گردشگری شهر چالوس است. بقایای کاروانسرای صخره ای در راس کوه های کندوان در انتهای جنوب مازندران و در راس کندوان قرار دارد. کاروانسرا به صورت 4 ضلعی در ابعاد 14 در 16 متر ساخته شده است. طبق شواهد، سقف کاروانسرا گنبدی شکل بوده است.

کاروانسرای سنگی پای قله کندوان

کاروانسرای سنگی پای قله کندوان در 200 متری شمال تونل کندوان قرار دارد. از نوع کاروانسراهای کوهستانی است. شکل کلی به صورت چهارضلعی به طول 9 در 22 متر در امتداد قسمت شمالی جنوب است و از دو ردیف طولی سرداب های گنبدی شکل تشکیل شده است. امروزه در قسمت شرقی کاروانسرا 5 گنبد وجود دارد که همگی در قسمت فوقانی نورانی هستند. هر گنبد بر 4 طاق استوار است و گنبدهای این بنا از نوع کولون است.

صنایع دستی شهر چالوس

هنر اصلی مردم شهر چالوس فرش کلاردشت است که علاوه بر فروش داخلی به کشورهای اتریش، فرانسه، ایتالیا، کانادا، آلمان و کشورهای حوزه خلیج فارس نیز صادر می شود. شباهت نقوش قالی کاردرشت با نقوش قالی های کردستان، فارس و کرمانشاه نشان دهنده مهاجرت لرها و کردها به کوه های زاگرس در گذشته های دور است.

صنایع دستی شهر چالوس

از انواع جنگل ها و شکارگاه ها شکری، مزرقان، شاه عباسی، گل ترینی قابل ذکر است. از مهم ترین دلایل شهرت آن می توان به کیفیت بالای رنگ فرش به دلیل استفاده از مواد گیاهی در کنار رنگ های شیمیایی در رنگرزی اشاره کرد.

در پایان باید گفت که ایرانگردی در دهه های اخیر تحت تاثیر عوامل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بسیاری قرار گرفته است. اما آنچه مهم است این است که  ایرانگردی این روزها در حال رشد است.

ما در ببین ویلا سعی داریم شما میهمانان عزیز در شهر چالوس برای اجاره ویلا استخردار فول امکانات و اجاره سوئیت در چالوس بهترین انتخاب را داشته باشید.

ارسال نظر

امید سیاه پشت امید سیاه پشت یک سال پیش
DissLike Button 0
Like Button 0
چرا اشتباه اطلاعات میدین؟ اکاپِل ماله چالوسه؟؟ رودبارک از کِی جزء چالوس شده؟؟ اونجا ولشت رو هم چالوس میگی؟ چالوس خودش کلی جاهای دیدنی داره چرا شهر های اطرافو میگین؟ این دو جا جزء کلاردشته ن چالوس.