کاخ چایخوران چالوس کجاست ؟ | عکس + تاریخچه کاخ چایخوران

    1,363 بازدید چالوس مازندران

کاخ چایخوران کجاست؟

کاخ چایخوران چالوس از بناهای تاریخی شهر چالوس است. این کاخ در جنوب میدان معلم شهرستان چالوس در محوطه ایی به وسعت 4000 متر مربع بنا شده است. این اثر تاریخی جزء آثار ملی ایران است که به شماره 1045 به ثبت رسیده است. کاخ چای خوران چالوس مربوط به دوره پهلوی اول است که در یک طبقه و یک زیر زمین تشکیل شده است.

کاخ چایخوران چالوس کجاست ؟

کاخ چایخوران چالوس دارای دو ورودی اصلی است که یکی از آن ها در شرق و دیگری در غرب ساختمان واقع شده است. این اثر تاریخی امروزه مانند دیگر آثار تاریخی کشور کمتر به آن توجه شده است بطوری که از آن بعنوان پادگان نظامی استفاده می شود. اگر چه شورای شهر چالوس تصمیم به مرمت کاخ چایخوران گرفته اند اما دور از فرهنگ تمدن ایرانی است که به آثار تاریخی مناطق مختلف بی تفاوت باشیم. کاخ دارای سه تالار اصلی است که توسط راهروی میانی به هم متصل شده اند. این تالارها دارای تزئینات گچ بری بسیار زیبا هستند که به زیبای این کاخ کمک کرده است.

سبک و معماری کاخ چایخوران چالوس

همان طور که گفته شد کاخ چایخوران چالوس دارای دو ورودی غربی و شرقی است که فضای داخلی کاخ دارای بخش اصلی و خدماتی بوده که با راهروی میانی به هم متصل است.بخش اصلی آن دارای بالکن ستون دار و دو تالار مربعی شکل در جنوب آن و یک تالار مستطیلی در ضلع شمالی و جنوبی است که تزئینات گچبری آن در نوع خود به نظیر است.بخش خدماتی آن که گفته شددارای دو اتاق و یک آبدارخانه برای سرو چای بوده و دو ایوان در دو سوی شرق و غرب ساختمان وجود دارد که احتماالا برای خوردن چای استفاده می شده است.

کاخ چایخوران چالوس کجاست ؟

بنیانگذار و بانی کاخ چایخوران چالوس

این کاخ مربوط به دوره پهلوی اول می باشد که در تاریخ 26 اسفند 1353 به شماره 1045 به عنوان آثار ملی ایران شناخته شد.

تاریخ چای در ایران

ایرانیان امروزه وابستگی بسیار زیادی به استفاده از چای دارند. به گونه ایی که مصرف روزانه چای در ایران به یک عادت روزمزه تبدیل شده است. سابقه چای در ایران کمتر 200 سال است. قبل از چای ایرانیان مانند اروپائیان از قهوه استفاده می کردند. اگر دقت کرده باشید متوجه خواهید شد که چرا چای خانه های ما به قهوه خانه معروف شده است. تاریخ چای در ایران هنوز مشخص نیست مال چه زمانی است و اولین بار کی این نوشیدنی معروف بین ایرانیان معروف شده است اما محمد میرزا کاشف السلطنه را بعنوان پدر چای ایران می شناسند. محمد میرزا کاشف السلطنه در ماموریتی که به کشور هند داشت در راه بازگشت با زحمت فراوان توانست چند بوته چای را به ایران بیاورد. کاشف السلطنه این بوته های چای را با توجه به شناختی که داشت در شهر لاهیجان کاشت. او که تحقیقات فراوانی درباره نحوه کشت چای کرده بود تصمیم گرفت در این شهر مشغول به تکثیر این گیاه کند. مقبره کاشف السلطنه امروزه در لاهیجان بعنوان آثار گنجینه چای ایران در لاهیجان شناخته شده است.

مصرف چای در دیگر کشورها

چای یک منبع طبیعی از کافئین، تئوفیلین، تیانین و آنتی اکسیدان ها است که در بیشتر کشورها مورد مصرف قرار گرفته است. از کشورهایی که چای مصرف می کنند می توان به هند، عراق، چین و ... نام برد. ایران سهم 5 درصدی از مصرف چای را در جهان بر عهده دارد.چای دارای نوع عای مختلفی است که هر کدام در کشورهای مختلف مصرف خود را دارد. از نوع های مختلف چای می توان به :

  • چای سبز ( Green Tea )
  • چای سیاه ( Black Tea )
  • چای سفید ( White Tea )
  • چای اولانگ ( Oolong Tea)
  • چای پوئر (چای پوئر ( Puer Tea )

نام برد. جالب است بدانید چای بعد از آب پر مصرف ترین نوشیدنی در جهان است.

خواص چای برای سلامتی

مطالعات انجام شده بر روی چای نشان می دهد که چای به سلامتی دهان و دندان ها کمک فراوانی می کند. چای بدلیل ترکیباتی که دارد مانع پوسیدگی دندان ها می شود.مصرف روزانه چای همچنین به داشتن قلبی سالم کمک می کند. در تحقیقاتی که در سال 2009 انجام شد افراردی که روزانه بیشتر از سه فنجان چای می نوشند خطر ابتلا به سکته مغزی کمتری دارند. از روغن چای نیز برای جلوگیری از شوره سر نیز استفاده می شود افرادی که شوره سر دارند می توانند از شامپوهایی که در آن ها از روغن چای استفاده شده برای شست و شو استفاده کنند.

جاذبه های اطراف کاخ چای خوران چالوس کجاست ؟

کاخ چایخوران در مرکز شهر چالوس واقع شده است.از جاذبه های نزدیک به این کاخ می توان شهرک توریستی نمک آبرود را اشاره کرد که با این کاخ فاصله 20 دقیقه ایی دارد.همچنین پلاژ ساحلی سیترا نیز با فاصله 30 دقیقه ایی از کاخ یکی از مکان تفریحی و سرگرمی نزدیک به کاخ چایخوران چالوس می باشد.

برای اجاره سوئیت و ویلا در چالوس نیز می توانید با ببین ویلا اقامتگاه مورد نظر خود را انتخاب و به راحتی و با خیال آسوده رزرو نمایید.از اینکه تا پایان این مطلب با ما همراه بوده اید متشکریم.در ادامه می توانید موقعیت و مکان و کلیپ زیبایی از کاخ چایخوران چالوس را  ببینید.

ارسال نظر