تنگه دار نوشهر در کجاست ؟

    1,240 بازدید نوشهر مازندران

تنگه دار در نوشهر | قدرت آب در دل طبیعت

هوای گرم در تابستان گاهی اوقات طاقت آدمی رو افزایش میده و انسان برای دوری از آن به جاهای خوش آب و هوا سفر می کند.عرق کردن، بوی بد بدن، کلافه شدن؛ همه نشونه هایی از یک منطقه گرم و طاقت فرسا است.بعضی انسان ها طاقت گرمای سخت رو ندارن و مجبورا منطقه گرم رو ترک می کنند.

امروز در این قسمت از مجله ببین ویلا قصد سفر به یک منطقه جذاب و سراسر هیجان رو داریم که شاید بین گردشگران کمتر شناخته شده باشد.تنگ دار در کوشکسرای نوشهر از استان مازندران یکی از زیباترین شاهکارهای طبیعت است.با ورود به تنگ دار شما شاهد سراسر هیجان خواهید بود.باما تا انتها همراه باشید تا در سفر بعدی به نوشهر از این جاذبه توریستی نوشهر غافل نباشید.

تنگه دار نوشهر؛ماجراجویی در دل جنگل و آب تنی در رودخانه

طبیعت وحشی استان مازندران در کشور زبان زد خود را دارد.استان مازندران با وسعت بسیار زیادی از جنگل های هیرکانی توانسته نیمی از زیبایی های کشور رو به خودش اختصاص بدهد.تنگ دار یکی از این زیبایی هاست که برای طبیعت گردان بسیار جذاب و سراسر هیجان است.لذت شیرجه زدن در آب و شنا کردن در هوای شرجی نوشهر اونم در دل جنگل واقعا رویایست.درسته نوشهر و چالوس با داشتن ییلاق های متعدد دارای جاهای زیادی برای دوری از گرماست؛ اما نزدیکترین گزینه، تنگه دار است.اما واقعا چرا تنگه دار اینقدر هیجان انگیز و جذاب است ؟

قرار گیری رودخانه در دل جنگل و جلوگیری از تابش مستقیم خورشید؛ مکانی را برای تفریح فراهم کرده که در کنار ساحل وجود ندارد.

فاصله کم از شهرهای نوشهر و چالوس باعث شده مسافرانی که در نوشهر و چالوس اقامت دارند به راحتی به این منطقه بیایند.

این تنگه مناسب افرادی است که طبیعت گرد و علاقه زیادی به تفریحات آبی دارند؛ مناسب است.

تنگ دار در کجاست ؟ | آشنایی با تنگه دار

تنگ دار در حوالی نوشهر و در منطقه روستایی کوشکسرا قرار دارد.این روستا که نام اصلی آن کشک سرا است به اشتباه خشکه سرا نیز می گویند.تنگه دار تقریبا طبیعت دست نخورده و بکری است که چند سالی مورد توجه گردشگران و مسافرین این منطقه شده است.در اطراف تنگ دار درختان هیرکانی معروف مازندارن به فور یافت شده و در لا به لای آن ها بوته های سرخس دیده می شود.این منطقه به مانند طبیعتی وحشی است که به تازگی در حال رام شده و آشنا شدن با آدمی است.آب رودخانه طولی حدود 1600 متر دارد.این مکان در جنگل خانکیان قرار گرفته بطوری که مردم محلی نوشهر و چالوس نیز با آن آشنایی کم دارند.عمق رودخانه به گونه ایی است که توصیه می کنیم در صورتی که شنا کردن بلد نیستید بعد از گذشتن از 400 متر جلو تر نروید.عمق آب در مناطق مختلف دارای عمق های متفاوتی است که امکان دارد سلامتی شما را به خطر بیاندازد.

شنا و شیرجه از معروف ترین تفریحات آبی در تنگ دار

بعید است عاشق آب تنی باشید؛ ولی نخواهید از ارتفاع بالا به داخل آب شیرجه بزنید.در اینجا شما می توانید از ارتفاع بالا به داخل آب شیرجه زده و کمی هیجان را تجربه کنید.بازهم توصیه میکنم اگر در شنا کردن حرفه ایی نیستید هرگز امتحان نکنید.عمیق بودن آب در این قسمت از تنگه باعث شده خیلی ها برای شیرجه زدن صف بکشند.

تفریحات اطراف تنگ دار

اگر شنا بلد نیستید؛ نگران نباشید.این منطقه برای همه سلیقه ها جای مناسبی برای خوشگذرانی است.رودخانه تنگه دار در 400 و 500 متر ابتدایی عمق چندانی ندارد، اما بعد از گذشتن مسافتی بیشتر کمی داستان عوض می شود.برای اینکه به شما خوش بگذرد می توانید به پارک خانکیان بروید.جنگل خانکیان از این منطقه حدود 7 یا 8 دقیقه ایی فاصله دارد.جای مناسبی برای کمپ زدن و استراحت کردن در فضایی سرشار از آرامش هست.جنگل خانکیان با داشتن جنگل های انبوه در فصل بهار بسیار چشم نواز و دل انگیزه و در فصل پاییز با زرد شده برگ درختان رویایی می شود. کمپ زدن در اینجا در فصل تابستان کمی گرمتر از تنگ دار است.

شنا کردن و شیرجه زدن در آب تنگ دار نیازمند تجربه و مهارت کافی است، لطفا با همراه حرفه ایی به این منطقه سفر کنید.

به چه وسایلی در این منطقه نیاز است ؟

از آنجایی که به داخل جنگل سفر می کنید؛ همراه بردن وسایل ضروری بسیار احساس می شود.چون برگشتن از این مسیر و رسیدن به آبادی برای خرید احتیاجات کمی سخت به نظر می رسد.

برای رفتن به منطقه شنا توجه داشته باشید که از بردن وسایل برقی نظیر تلفن همراه، پاوربانک، دوربین عکاسی تا آنجا که می توانید دقت کنید.در این جا آب به اندازه کافی برای صدمه زدن به وسایل برقی شما وجود دارد.اما در کمپ حتما از وسایل برقی برای احتیاجات خود استفاده کنید.

برای نهار حتما مواد غذایی مورد نیاز را تهیه کرده و از آن استفاده کنید.زیرا سوپرمارکت در نزدیکی شما وجود ندارد.

از خوراکی های مقوی در زمان استراحت استفاده کنید چون مسیر طاقت فرسا بوده و تمام انرژی شما را تخلیه می کند.

اگر شب را در پارک خانکیان قرار است بمانید؛ حتما کیسه خواب داشته باشید چون هوا در شب سرد است.

لباس برای تعویض کردن بعد شنا حتما به همراه داشته باشید.با روشن کردن مطمئن در جنگل به راحتی لباس های خیس دوباره خشک می شوند.

نکاتی که باید رعایت کرد :

از شوخی کردن و حول دادن دوستانتان جدً خودداری کنید زیرا مسیر لغزنده هست.

سر و صدای زیاد احتمال ریزش سنگ از بالا دست را فراهم می کند.

از ریختن زباله، حتی زباله های کوچک کاملا خودداری کنید چون برای این منطقه زیبا مسئولانی وجود ندارد و بطور مردمی اداره می شود.

اگر شنا کردن و یا تجربه صخره نوردی و یا حتی کوهنوردی ندارید از آمدن به این مسیر خودداری کنید.

اقامت در حوالی تنگه دار

اگر دیر وقت به نوشهر رسیدید سعی نماید شب را در نوشهر استراحت کنید.برای اینکار می توانید با اجاره ویلا در نوشهر و یا اجاره ویلا در چالوس به راحتی استراحت کرده و روز بعد با یک برنامه منظم به این منطقه بیاید.همچنین در اطراف جنگل نیز می توانید با برچا کردن کمپ های گروهی و دوستانه شب را سر کرده و از سکوت شب جنگل خانکیان استفاده کنید.توجه نمایید با توجه به طغیان رودخانه های شمال در روزهای بارانی از کمپ زدن در اطراف رودخانه جلوگیری کرده و فاصله مناسب را رعایت کنید.ببین ویلا  پیشنهاد می کند شب را با اجاره ویلا سر کرده و در روشنایی روز به گردش بروید.

آدرس : مازندران – شهرستان نوشهر – روستای کشکسرا – جنگل خانکیان

ارسال نظر