تاثیر توریسم بر اقتصاد ایران چگونه است؟

    439 بازدید

تاثیر توریسم بر اقتصاد ایران

تاثیر توریسم بر اقتصاد ایران و همچنین تاثیر گردشگری در کسب درآمد یکی از راه های برون رفت از اقتصاد فعلی ایران است.امروزه گردشگری با توجه به افزایش قیمت ارز دلیلی شده که مسافرین خارجی برای سفر کشور ایران رو بعنوان کشوری کم خرج برای مسافرت انتخاب کنند. اگرچه قوانین سخت از نظر آنان دلیل دیگری است که آن ها را از این سفر باز می دارد. اما با این حال سالانه کشور ما گردشگران زیادی از کشورهای مختلف دارد. تفریح و گردش از نیازهای هر انسانی است. خوب شاید با خودتون بگین این موضوع چه منفعتی برای ما دارد؟ با خواندن مطلب پایین متوجه خواهید شد که گردشگری مستقیما تاثیر در اقتصاد دارد. با ببین ویلا همراه باشید.

تاثیر گردشگری بر اقتصاد ایران

اقتصاد بزرگ گردشگری

از خودتان سوال کنید که برای رفتن به تفریح کجا رو انتخاب می کنید؟ برای اقامت خودتون ویلا اجاره می کنید؟ رزرو هتل آیا جز گزینه های شما برای اقامت است؟ چزا اجاره ویلا به صرفه تر است؟ همه اینا جزیی از سوالات شماست. برای رفتن به شمال چقد می خواهید هزینه کنید؟ سوالات بالا نشان می دهد که مردم یک منطقه و یا یک کشور می توانند برای سوالات شما پاسخ مناسب پیدا کنند و از پاسخ دادن به سوالات شما درآمد زایی کنند. این یعنی اقتصاد گردشگری در ایران که می توان از آن در آمد کسب کرد. می توان با جذب گردشگر خارجی ارز برای کشور به وجود آورد. میزان درآمدی که می توان از گردشگری به دست آورد به گونه ایی است که می توان با آن یک کشور رو اداره کرد. حالا که کشور ما ایران زمینه و بستر مناسب گردشگری را دارد چرا از آن استفاده نکنیم؟

  • آثار مثبت گردشگری
  • ایجاد شغل و کاهش بیکاری
  • ترویج فرهنگ کشور و همینطور منطقه ایی که در آن هستیم
  • ارز آوری و افزایش خزانه دولت
  • ساخت زیرساخت های کشور به وسیله درآمد حاصل از گردشگری
  • تاثیر گردشگری در کشورهای بزرگ

تاثیر گردشگری بر اقتصاد ایران

بر اساس گزارش انجمن گردشگری جهانی کشور انگلیس در سال 2012 رشد 1.3 در صدی از گردشگری داشته است. این رشد به معنی افزایش درآمد کشور انگلیس از صنعت گردشگری است. تعداد شغل هایی که به واسطه گردشگری به وجود آمده اند هم افزایش پیدا می کند و بیکاری کمتر می شود. هندوستان نیز با درک موضوع درآمد حاصل از گردشگری در سال 2008 بالغ بر 100 میلیارد از صنعت گردشگری سود داشته است. این برای کشوری که مواد معدنی کشورش را نمی فروشد یعنی سود کاملا خالص که بوسیله گردشگری به دست آورده است.

گردشگری در ایران

حال گردشگری در ایران خوب نیست. در سال 1395 بالغ بر 4 میلیون گردشگر وارد ایران شد که این میزان گردش 10 درصد کمتر از سال قبل بوده است. دلیل آن چیست ؟ آیا مردم مهمان نواز نبودند ؟ دلیل آن ففط بخاطر آماده نبودن زیر ساخت های گردشگری کشور است. البته تبلیغات منفی که در رسانه ها بود بی تاثیر از این قضیه نبود. اما چند سالی است که این روند در حال افزایش هست و گردش به راحتی وارد ایران می شود.

برای گردشگری چه باید کرد؟

یکی از پر رونق ترین قسمت های گردشگری، اقامتگاه های خصوصی کشور هستند. بله درست حدس زدید اجاره ویلا در کشور از نقاط پر درآمد در صنعت گردشگری است. با ساماندهی ویلاها در مناطق مختلف می توان تا حدودی درآمد حاصله از این ویلاها برای همان منطقه و زیر ساخت های همان شهر هزینه کرد. مثلا در شهر خودم چالوس، اجاره ویلا در چالوس و یا اجاره ویلا در نوشهر از درآمد بسیار بالایی برخوردار است. با ساماندهی ویلاداران و خانه های اجاره ایی می توان درآمد حاصل از آن را برای سالم سازی دریا و زیرساخت های تفریحی این دوشهر انجام داد. با ساماندهی این نوع اقامتگاه های اجاره ایی هم میزان جرم و هم میزان خلاف هایی که در خانه های اجاره ایی رخ می دهد کمتر خواهد شد. مسئولین شهرها با یک برنامه مشخص و مشورت گرفتن از تجربه مردم منطقه می تواند میزان بیکاری را به حداقل ممکن برسانند. امروزه مردم به تنهایی توانسته اند با ایجاد بومگردی نقش بسزایی را در اقتصاد مناطق روستایی داشته باشند. بومگردی از روش هایی است که می تواند به اقتصاد مردم روستایی کمک کند. و همه این موارد می تواند باعث شود هیچگونه تحریم و تهدیدی اقتصاد ایران را ضعیف نکند.هرچند شیوع ویروس کرونا در چند ماهه اخیر ضربه بزرگی به گردشگری ایران و جهان زد، ولی همچنان این صنعت می تواند با روش های نوین و خلاقانه جلوی ضرر و زیان بیشتر را بگیرد.

جمع بندی در مورد تاثیر توریسم بر اقتصاد ایران

اقتصاد ایران باید از وابستگی به نفت دست بردارد.این جمله بیشتر کارشناسان و تحلیل گران است.دلیل اصلی آن هم این است که؛ نفت بالاخره تمام خواهد شد و کشور باید قبل از تمام شدن ذخایر طبیعی به فکر راه دیگری باشد.گردشگری از آن دسته فعالیت هایی است که هر کشور و دولتی خواهان گسترش آن است و باید اجرایی شود.اما باید توجه داشت که بدون برنامه ریزی و مدیریت در نتیجه باعث از بین رفتن جاذبه های طبیعی و تاریخی خواهد شد و اشباح شدن آن می تواند مانند این روزها که ویروس کرونا همه گیر شده اقتصاد را از پای درآورد.

ارسال نظر