بقعه شیخ زاهد گیلانی در گیلان | بنایی کمتر دیده شده در گیلان

    1,435 بازدید لاهیجان گیلان

بقعه شیخ زاهد گیلانی

اگر به استان گیلان سفر کنید، جاذبه های تفریحی و طبیعی زیادی هستند که می توانید آنها را تجربه کنید و لذت ببرید. البته در استان گیلان، جاذبه های تاریخی جالبی هم وجود دارد و علاقه مندان به تاریخ هم از دیدن این شهر زیبا لذت می برند. یکی از جاذبه های تاریخی گیلان، بقعه شیخ زاهد گیلانی است که در شهر لاهیجان قرار گرفته است و هر ساله، تعداد زیادی از گردشگران و مسافران، از این بنای تاریخی بازدید می کنند. شیخ زاهد گیلانی، شخصیتی است که تاثیر زیادی روی تاریخ ایران گذاشته است و شما در این نوشته با این مرد بزرگ و اقداماتش بیشتر آشنا خواهید شد و می توانید آگاهانه از آرامگاهش بازدید کنید.

شیخ زاهد گیلانی کیست؟

نام کامل زاهد گیلانی، تاج‌ الدین ابراهیم ‌بن روشن ‌بن امیر شیخ‌ بندار سنگانی است که در سال 615 در منطقه سیاهرود گیلان به دنیا آمد. زاهد گیلانی، عارف قرن هفتم در گیلان است و در آن زمان، شهرت زیادی داشت. اجداد زاهد گیلانی اهل خراسان بودند و بعد از مهاجرت، در گیلان ساکن شده بودند. خانواده زاهد گیلانی، جزو دهخداهای گیلان بودند و از راه کشاورزی، برنج کاری و مزرعه داری، زندگیشان را می گذراندند.

بقعه شیخ زاهد گیلانی در گیلان

یکی از شاگردهای شیخ زاهد گیلانی، شیخ صفی ‌الدین اردبیلی بود که بنیانگذار سلسله صفوی است. شیخ صفی الدین اردبیلی ۱۵ سال پیش شیخ زاهد گیلانی تعلیم دید و با دختر شیخ زاهد ازدواج کرد. بعد از ازدواج، شیخ زاهد، دامادش را جانشین خود انتخاب کرد و از او خواست که راهش را ادامه دهد. بعد از مرگ شیخ زاهد، شیخ صفی ‌الدین به اردبیل برگشت و سلسله صفوی را بنیانگذاری کرد.

شیخ زاهد گیلانی در 85 سالگی در سیاهرود درگذشت و شیخ صفی الدین بقعه ای را به یاد او بنیانگذاری کرد. در سال 892 هجری، یکی از نوادگان شیخ صفی الدین اردبیلی، آرامگاه شیخ زاهد گیلانی را بازسازی کرد و بقعه ای زیبا و باشکوه برایش بنا کرد. داستان زندگی شیخ زاهد گیلانی در یک کتاب به نویسندگی سعید نفیسی روایت شده است و شما می توانید اطلاعات جامع تر و کامل تر را از این کتاب به دست آورید.

بنای خاص و منحصر به فرد بقعه شیخ زاهد گیلانی

معماری و هندسه به کار رفته در ساخت بقعه شیخ زاهد گیلانی، بسیار خاص و منحصر به فرد است و مشابه آن را در ایران مشاهده نمی کنید!

آرامگاه شیخ زاهد گیلانی، ساختمانى هرمى شکل با پوشش سفالى و گنبد نوک ‌تیز است. شقف داخلی بقعه گچ کاری شده است و با کاشی های رنگی و گلدار تزئین شده است. ساختمان بقعه شیخ زاهد گیلانی، دو اتاق مربع و مستطیل شکل دارد و در سه طرف آن، ایوانی زیبا و طولانی را مشاهده خواهید کرد. آرامگاه شیخ زاهد گیلانی ضریحی چوبی و ساده است. ضریح بقعه هم با کاشی سبز رنگی پوشیده شده است.

بقعه شیخ زاهد گیلانی در گیلان

بقعه شیخ زاهد گیلانی در منطقه ای سرسبز و خوش آب و هوا قرار دارد و منظره بسیار زیبایی دارد. به دلیل قرار گرفتن آرامگاه شیخ زاهد در دامنه کوه، این منطقه بسیار خنک است و هوای مطبوعی دارد. زمانی که به این مکان می روید، از دیدن مزارع سبز چای و آرامش طبیعت شگفت زده خواهید شد.

چطور به بقعه شیخ زاهد گیلانی بروید؟

بقعه شیخ زاهد گیلانی، در 4 کیلومتری شرق لاهیجان و در روستای شیخانور یا شیخانه قرار گرفته است. برای رفتن به مقبره شیخ زاهد گیلانی وارد جاده لاهیجان به سمت لنگرود شوید. پس از رسیدن به میدان شیخ زاهد که در ابتدای این مسیر قرار دارد، به سمت راست جاده نگاه کنید. در این زمان، در میان کوه های سرسبز و مزارع چای، گنبد فیروزه ای رنگ مرقد را مشاهده می کنید.

یک نکته مهم برای رفتن به بقعه شیخ زاهد گیلانی

مقبره شیخ زاهد گیلانی، در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است و راه آن تماما سنگ فرش شده است. بنابراین اگر قصد بازدید از این مکان تاریخی را دارید توصیه می کنیم که کفش راحت بپوشید.

بقعه شیخ زاهد گیلانی در گیلان

در هنگام سفر به این منطقه، کجا اقامت کنید؟

اگر به لاهیجان سفر کردید و از مقبره شیخ زاهد گیلانی دیدن کردید، شما می توانید در همان اطراف چادر بزنید و شب را استراحت کنید. البته اقامت در چادر امنیت زیادی ندارد و نمی توانید با خیال راحت استراحت کنید. پیشنهاد ما به شما این است که در شهر لاهیجان، ویلا یا سوئیتی را اجاره کنید تا بتوانید با خیال آسوده استراحت کنید و با انرژی بیشتر از سفرتان لذت ببرید. لاهیجان، یکی از زیباترین شهرهای گیلان است که جاذبه های دیدنی فوق العاده ای دارد.

در وبسایت ببین ویلا، انواع ویلاها، سوئیت ها و خانه های مناسب وجود دارد که مسافران عزیز می توانند با توجه به بودجه خود، مکان مناسب برای اقامتشان را انتخاب کنند. قیمتهای سایت ببین ویلا بسیار منطقی و اقتصادی است و به شما این امکان را می دهد که با پرداخت هزینه کمتر، سفر بهتری داشته باشید و بیشتر از مسافرت خود لذت ببرید.برای اجاره آنلاین ویلا نگران اقامتگاه نباشید؛ ببین ویلا تا پایان سفر همراه شما در سفر است.

آدرس بقعه شیخ زاهد گیلانی

استان گیلان لاهیجان گوهر سرا جاده شیخانبر

 

ارسال نظر