9 جاذبه تاریخی جزیره کیش که جزء زیباترین مناطق کیش هستند

    437 بازدید كیش هرمزگان

جاذبه های تاریخی کیش

جزیره کیش در خلیج فارس، یکی از مکانهای دیدنی و گردشگری جذاب ایران است. در مقاله های سایت ببین ویلا، شما را با مکانهای دیدنی کیش آشنا کردیم که برای تفریح کردن بسیار عالی هستند و در این نوشته می خواهیم شما را با جاذبه های تاریخی کیش آشنا کنیم.

اگر از جمله علاقه مندان به تاریخ و بناهای باستانی هستید، در این نوشته همراه ما باشید تا با جاذبه تاریخی کیش که بسیار پرطرفدار هستند آشنا شوید.

9 جاذبه تاریخی کیش که در سفر به جزیره کیش، باید آنها را حتما مشاهده کنید!

  1. شهر زیرزمینی کاریز

اصلا نمی شود به کیش بروید و از شهر زیرزمینی کاریز بازدید نکنید. کاریز، شهری 2500 ساله است که در عمق ۱۶ متری زمین قرار دارد. سقف این شهر با مرجانها و صدفها پوشیده شده است که قدمتشان بیش از 200 میلیون سال است. با دیدن کاریز، می توانید ترکیب هنر معماری ایرانی و هنر طبیعت را مشاهده کنید. ساختار شهر زیرزمینی کاریز طوری است که آن را به یکی از شگفتی های ایران و حتی جهان تبدیل کرده است. این شهر نزدیک به ۱۰ هزار مترمربع وسعت دارد و بافت آن بسیار خاص و جالب توجه است. در شهر کاریز، حمام های باستانی با صحن بزرگ ساخته شده است که می توانید مشاهده کنید. با رفتن به شهر زیرزمینی کاریز می توانید از غرفه های صنایع دستی و رستوران های مخصوص گردشگران خرید کنید و حسابی خوش بگذرانید.

9 جاذبه تاریخی جزیره کیش که جزء زیباترین مناطق کیش هستند

 

  • کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی، یک کشتی بزرگ است که در غرب جزیره کیش به گل نشسته و از نمادهای گردشگری جزیره کیش به حساب می آید. کشتی یونانی 136 متر طول دارد و در اسکاتلند ساخته شده است. نام این کشتی، «کولا آف» بوده است. آخرین صاحب این کشتی بزرگ، یک مرد یونانی بوده و به همین دلیل کولا آف به کشتی یونانی معروف شد. علت به گل نشستن این کشتی هنوز مشخص نیست؛ اما زمان آن ۴ مرداد ماه سال ۱۳۴۵ بوده است. با اینکه اکنون کشتی یونانی بسیار فرسوده شده است؛ اما هنوز جذابیتش را حفظ کرده است. بیش از 90 درصد مسافران و گردشگران جزیره کیش، با کشتی یونانی عکس یادگاری می اندازند.

9 جاذبه تاریخی جزیره کیش که جزء زیباترین مناطق کیش هستند

 

  • شهر باستانی حریره 

شهر حریره یکی از جاذبه‌های گردشگری و باستانی جزیره کیش است. این شهر، کاملا در دل کوه و در میان غار قرار دارد و یکی از زیباترین آثار باستانی در دنیاست. تاکنون کاوشهای زیادی روی این مجموعه باستانی انجام شده است و وجود مسجد، حمام، کارگاه شیشه گری، قنات، عمارتهای اعیانی و مجموعه ساحلی در این شهر به اثبات رسیده است. برای رفتن به شهر باستانی حریره باید به شمال جزیره کیش و نزدیکی مجموعه ورزشی المپیک بروید. 

9 جاذبه تاریخی جزیره کیش که جزء زیباترین مناطق کیش هستند

 

  • خانه اعیانی کیش

یکی از زیباترین و خاص ترین جاذبه های تاریخی کیش، خانه اعیانی کیش است که گردشگران زیادی را به خود علاقه‌مند کرده است. این خانه اعیانی در شهر باستانی حریره قرار دارد. خانه اعیانی کیش، خانه ای بزرگ است و معماری آن به صورتی است که گویی، چندین خانوار در کنار هم زندگی می کردند. این خانه زیبا در دوره ایلخانیان ساخته شده است. وسعت زیاد خانه اعیانی و نوع کاشی کاری های آن نشان می دهد که یکی از ثروتمندترین مردم کیش، صاحب این عمارت بوده است.

9 جاذبه تاریخی جزیره کیش که جزء زیباترین مناطق کیش هستند

 
  • روستای باغو در کیش

یکی از قدیمی ترین روستاهای کیش، «روستای باغو» است. اولین ساکنان جزیره کیش در باغو زندگی می کردند. فاصله روستای باغ از بافت مدرن و شهری کیش بسیار زیاد است. مردم محلی می گویند که نام این روستا، از نام پیرزنی ۱۰۰ ساله به نام باغو گرفته شده است. با رفتن به روستای باغو، مسجدی قدیمی به نام مسجد محمد را خواهید دید که در سال 881 هجری قمری ساخته شده است. همین موضوع نشان می دهد که روستای باغو چقدر قدمت دارد.

9 جاذبه تاریخی جزیره کیش که جزء زیباترین مناطق کیش هستند

 
  • خانه مردم شناسی بومیان کیش

خانه مردم ‌شناسی بومیان کیش، یکی دیگر از جاذبه های تاریخی کیش است. این خانه زیبا، در ساختمانی 200 ساله و در یکی از محله های قدیمی کیش به نام «سفین قدیم» قرار دارد. هدف از ساختن این خانه، آشنایی بیشتر گردشگران با سبک زندگی، فرهنگ، صنایع دستی و ابزارهای مردم جزیره کیش بوده است. با رفتن به خانه مردم شناسی بومیان کیش، ۱۵ اتاق، دو حیاط مجلسی و یک حیاط خانوادگی را مشاهده خواهید کرد. بافت این خانه مانند خانه های مردم بومی جزیره کیش است و به شما این امکان را می دهد تا از نزدیک با سبک زندگی و معیشت مردم کیش آشنا شوید.

9 جاذبه تاریخی جزیره کیش که جزء زیباترین مناطق کیش هستند

 
  • آب انبار در کیش

آب انبار یکی از روش های ذخیره آب در جزیره کیش است.آب انبار کیش در شمال جزیره قرار گرفته و قدمت آن به سال 1372 خورشیدی بر میگردد.از آن جایی که کشور ایران در منطقه کم باران واقع شده است؛ این آب انبار به منظور جمع آوری آب های سطحی جزیره احداث شده است.

9 جاذبه تاریخی جزیره کیش که جزء زیباترین مناطق کیش هستند

بالای آب انبار کیش 5 بادگیر به چشم می آیند.این بادگیرها به منظور خنک سازی آب داخل آب انبار در فصل تابستان ایجاد شده اند که دقیقا مانند بادگیرهای استان یزد می باشند. بادگیرها نشان دهنده کارایی بسیار بالای این معماری در خنک کنندگی هوا در زمان خودش است.امروزه با توجه به کم بود آب در مخزن در بدو ورود شما احساس گرما خواهید کرد که بدلیل کم بودن آب مخزن می باشد.اگرچه تلاش شده با تهویه مناسب هوا این گرما حس نشود.

  1. مجسمه مرد ماهی گیر در کیش

مجسمه مرد ماهی گیر اگر چه به تازگی ساخته شده است، ولی برگرفته از تاریخ جزیره کیش و مردم بومی آن است.مجسمه مرد ماهی گیر در سال 1393 ساخته شده است و دارای 18 تن وزن می باشد.طراحان این طرح آقایان توکلی،ماموریان،سلطانی و شفیعی می باشند و جالب است بدانید که این چهار طراح با توجه به تاریخ و شغل مردم محلی استان هرمزگان از بین 100 ها طرح و المان این طرح را انتخاب کرده اند.

9 جاذبه تاریخی جزیره کیش که جزء زیباترین مناطق کیش هستند

مجسمه مرد ماهیگیر کیش جزو بزرگترین مجسمه فیگوراتیوترین کشور می باشد.این مجسمه امروزه سوژه مناسبی برای ثبت عکس های یادگاری برای گردشگران می باشد.

  1. درخت سبز کیش

درخت سبز یا درخت لور و یا درخت معبد از درختان معروف ایران و جزیره کیش می باشد.درختی که بنا بر گزارش محققان حدود 600 سال عمر دارد.درخت سبز دارای تنه بسیار بزرگی می باشد و قطر آن حدود 2 متر می باشد.

مردم محلی اعتقاد دارند این درخت انرژی مثبتی دارد و برای همین برای برآورده شدن آرزوهای خود به کنار این درخت می آیند و برای برآورده شدن آرزوهای خود توسل می جویند.

9 جاذبه تاریخی جزیره کیش که جزء زیباترین مناطق کیش هستند

اقامت در کیش چگونه است ؟

جزیره کیش را می توان جزو پر بازدیدترین جزیره کشور دانست.مکان های دیدنی کیش، کلوپ های دریایی و شبانه،کشتی های تفریحی،مکان های تاریخی و ... از جمله دلیل های اصلی سفر به کیش است.کیش نیز مانند دیگر شهرهای توریستی کشور دارای مکان های اقامتی مختلفی از جمله هتل و ویلاهای شخصی است.هتل های 5،4 و 3 ستاره در این جزیره به فور دیده می شوند.هزینه اقامت در این هتل ها برای یک شب اقامت چیزی در حدود 300 هزار تومان برای هتل 3 ستاره است.

از دیگر رقابای هتل ها در این جزیره زیبا؛ ویلاهای خصوصی جزیره می باشند.شما با اجاره ویلا در کیش و یا اجاره آپارتمان در کیش میتوانید با قیمت مناسب یک مکان اقامتی با درجه کیفی به مراتب بالاتر از هتل های 5 ستاره داشته باشید.در وب سایت ببین ویلا شما می توانید میزبانانی که در نوع خود بهترین هستند را ببینید و درخواست رزرو دهید و ما تا پایان رزرو همراه شما هستیم.

شما می توانید از طریق مجله گردشگری ببین ویلا، مقاله های بیشتری از جزیره کیش را بخوانید و لذت ببرید. ازاینکه تا پایان این مقاله همراه ما بوده اید متشکریم. 

 

ارسال نظر