کلیساهای ایران | کهن ترین و زیباترین کلیساهای ایران کجاست ؟

    820 بازدید اصفهان

کلیساهای ایران هر کدام دارای زیبایی های بی نظیری هستند که قرار است در این قسمت از مجله ببین ویلا درباره قسمتی از آن ها توضیح بدهیم.کشور ایران دارای ادیان مختلفی است که هر کدام دارای آداب و رسوم و همینطور عبادتگاه های مخصوص به خود هستند.تقریبا میشه گفت که در هر استان بزرگی در ایران حداقل یک کلیسا وجود دارد که برای گردشگران بسیار جذاب و بقولی رمز آلود است.معماری های خاص کلیساهای ایران باعث شده گردشگران خارجی نیز از آن ها بازدید کنند.

کلیساهای ایران | کهن ترین و زیباترین کلیساهای ایران کجاست ؟

کلیساهای ایران نشانه همبستگی قوم ایرانی است

وجود کلیساها تا به امروز نشانه دوستی بین مردم و آن هم فارغ از هر دینی است.اینکه کلیساهای ایران تا به امروز هر کدام به مانند روزهای اول خود شکوه و جلال و زیبایی های خاص را دارند نشان می دهد مذاهب موجود قبول کرده اند که احترام و انسانیت در درجه اول قرار دارد.در مطالب پایین زیباترین کلیساهای ایران را که بیشترین بازدید را دارا هستند برای شما خوانندگان مجله ببین ویلا نوشته ایم.

زیباترین کلیساهای ایران | کلیسای وانک

کلیسای وانک، زیباترین کلیسای موجود در ایران است که دارای شکوه و عظمت بسیار زیادی می باشد.کلیساها معمولا مکانی برای عبادت هستند و کمتر عبادتگاهی را می توان یافت کرد که بتوان از آن بازدید کرد.کلیسای وانک در کنار عبادتگاه بودن، محلی است برای به نمایش گذاشتن فرهنگ و دین ارامنه ایران که بازدید از آن را حتما به مسافران و گردشگران اصفهان توصیه می کنیم.

کلیساهای ایران | کهن ترین و زیباترین کلیساهای ایران کجاست ؟ | کلیسای وانک

کلیسای وانک در زمان شاه عباس ساخته شده است.اما چرا کلیسای وانک در اصفهان ساخته شده است ؟ داستان این بنا به زمان جنگ بین ایران و عثمانی بر می گردد که، شاه عباس دستور می دهد برای جلوگیری از قتل عام مردم توسط دولت عثمانی مردم به داخل شهر بروند و در آنجا بمانند.ارامنه نیز به اصفهان آورده شدند و از آنجایی که ارامنه نیاز به عبادتگاه داشتند برای خود کلیسا ساختند.در داخل کلیسا نیز شما می توانید از موزه ارامنه و چگونگی زندگی آنان در طول تاریخ بازدید کنید.

آدرس : اصفهان – چهارراه توحید – محله جلفا

کلیساهای ایران | کهن ترین و زیباترین کلیساهای ایران کجاست ؟ | کلیسای وانک اصفهان

زیباترین کلیساهای ایران | کلیسای سنت استپانوس

اسم این کلیسا از روی یک شهید مسیحی بنام استپانوس گرفته شده است.کلیسای استپانوس در میانه یک کوه با شیب تقریبا تند ساخته شده است.با توجه به اینکه این کلیسا بر روی بلندی ساخته شده است به نظر می رسد بیشتر برای نگهبانی بوده است.در داخل کلیسا نیز مانند همه کلیساها دارای نقاشی ها و معماری های فراوانی است اما نسبت به کلیسای وانک کمتر است.از نکات جالب توجه در مورد این کلیسا این است که مانند همین کلیسا در خاک نخجوان وجود داشت که اتفاقا با همین نام بود ولی امروزه تخریب شده است.

آدرس : آذربایجان شرقی – 16 کیلومتری غرب جلفا – قریه قزل وانگ

کلیساهای ایران | کهن ترین و زیباترین کلیساهای ایران کجاست ؟

زیباترین کلیساهای ایران | قره کلیسا

کلیسایی با معماری متفاوت که  در دوران شاه عباس ساخته شده است.دیواره ها کلیسا به رنگ تیره و سفید است و احتمالا نام قره کلیسا از رنگ تیره آن گرفته شده است.کلیسای قره نخستین کلیسای جامع مسحیت بشمار می رود.این کلیسا بارها در دوران مغول ها تخریب شده و دوباره بازسازی شده است.

کلیساهای ایران | کهن ترین و زیباترین کلیساهای ایران کجاست ؟

جالب است بدانید که کلیسای قره جز ارزشمندترین کلیساهای جهان است و آن هم بخاطر آیینی است که مسیحیان هر ساله در این کلیسا جمع می شوند و آن هم بخاطر مقاومت هزاران مسیحیی که برای نگه داشتن دین مسیحیت خود، توسط پادشاه ارمنستان بخاطر پافشاری بر روی دین خود قتل عام شدند.کلیسای قره را در جهان بنام کلیسای تادئوس یا طاطاووس میشناسند.( تادئوس نام موبد کلیسا است که در برابر پادشاه ارمنستان مقاومت کرد و در نهایت به قتل رسید)

کلیساهای ایران

کلیسای ننه مریم؛ کلیسایی با بیشترین قدمت تاریخی

کلیسای ننه مریم در ارومیه یکی از تاریخی ترین کلیساهای ایران و جهان است که در ابتدا عبادتگاه زرتشتیان بود و بعدها تبدیل به کلیسا شد.کلیسای ننه مریم دومین کلیسای جهان بعد از کلیسای بیت الحم در فلسطین است که هر ساله بازید کننده زیادی دارد.

کلیسای ننه مریم دارای داستان بسیار جالبی است.سه موبد زرتشتی این عبادتگاه بعد از تولد حضرت مسیح در آسمان ستاره درخشانی می بینند که به سمت فلسطین امروزی می رود و آن را نشانه منجی می پندارند سپس با سفری که به فلسطین امروزی داشتند به دین مسیحیت روی می آورند و بعد از بازگشت این کلیسا تبدیل به عبدتگاه مسیحیان می شود.در حقیقت این عبادتگاه از آتشگاه به کلیسا تغییر کاربری داده است.کلیسای ننه مریم با داشتن تونل های تو در تو یکی از جالب ترین و زیباترین کلیساهای ایران است.

با توجه به اینکه این کلیسا از عبادتگاه آشوریان به مسحییت تغییر کاربری داد در آن از نقاشی های معروف مسیح خبری نیست.زمانی که برای بازدید به این کلیسا رفتید متوجه خواهید شده که کلیسا جایگاهی برای اعتراف ندارد و این از تفاوت های این کلیسا با کلیساهای دیگر است.

آدرس :آذربایجان غربی - ارومیه – خیابان قدس

کلام آخر

 کلیساهای متعدد در جای جای ایران نشان از این دارد که قوم ایرانی مهمان نواز بوده اند.ادیان مختلف از مسیحی، ارمنی، سنی،شیعه، زرتشتی و ... قرن هاست که با احترام متقابل توانسته اند با تمام تفاوت ها در کنار هم زندگی کنند.از علاقه مندان و بازدیدکنندگان نیز انتظار می رود در بازدید از کلیساها رعایت تمامی احترامات را داشته و تاریخ و فرهنگ قوم ها ها و ادیان مختلف دیدن فرمایند.

همچنین جهت اجاره ویلا و سوئیت در شهرهای فوق می توانید با مراجعه به صفحه هر شهر، اقامتگاه های مورد نظر خود را با قیمت های مناسب مشاهده کنید.وب سایت ببین ویلا با فراهم آوردن محیطی در نظر دارد مهمانان اقامتی راحت را در طول سفر داشته باشند.

ارسال نظر

اجاره آنلاین