مازیچال در کجاست ؟ | هر آنچه باید درباره روستای مازیچال بدانید+آدرس و تصاویر

    1,112 بازدید كلاردشت مازندران

مازیچال، بهشتی در مازندران

اگر استان مازندران را برای سفر کردن انتخاب می کنید، مطمئن باشید که گزینه های زیادی برای تفریح کردن و لذت بردن خواهید داشت. روستای مازیچال در نزدیکی کلاردشت قرار دارد و یک ییلاق جنگلی فوق العاده است که واقعا ارزش دیدن را دارد.

مازیچال کجاست؟

در مسیر کلاردشت به سمت مرزن آباد ، دهکده ای خاص و زیبا قرار دارد که نام آن «مازیچال» است. روستای مازیچال در ارتفاعات و روی کوه قرار دارد و به همین دلیل آب و هوای آن بسیار مطبوع و خنک است. در مازیچال می توانید منظره های زیبا و دلپذیر را مشاهده کنید. این روستا در ارتفاع ۲۶۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و به همین دلیل، با رفتن به ارتفاعات مازیچال، شما می توانید طبیعت جنگل سبز و آبی دریای خزر را مشاهده کنید؛ زیرا رامسر تا چالوس زیر پای شماست و تمام این منظره های زیبا از مازیچال قابل مشاهده است...

مازیچال در کجاست ؟ | هر آنچه باید درباره روستای مازیچال بدانید+آدرس و تصاویر

مازیچال یعنی چه؟

آنچه که در مازیچال زیاد مشاهده می کنید، درختان بلوط است. در گویش مردم محلی این منطقه، به درخت بلوط «مازی» یا «مازو» و به گودال «چال» گفته می شود. به همین دلیل هم به این دهکده، مازیچال گفته می شود که به معنی جایی یا گودالی پر از درختان بلوط است. وجود درختان بلوط در این منطقه باعث خاص شدن مازیچال شده است.

مازیچال از محبوب ترین مقاصد گردشگری در استان مازندران است که جنگل های انبوه و پوشش گیاهی آن بسیار ارزشمند است. در مازیچال، شما می توانید ابرهایی سفید و دوست داشتنی را ببینید که مدام در حال تغییر شکل هستند. وقتی باران می آید، هوای مازیچال بسیار مطبوع و دلپذیر می شود. از دیگر پدیده های طبیعی که در مازیچال زیاد مشاهده می کنید، وجود مِه غلیظ است؛ بعضی وقتها به قدری مه زیاد می شود که راه رفتن و دیدن ادامه مسیر برای شما سخت می شود. در چنین مواقعی از جنگل نوردی و طبیعت گردی بدون وجود راهنما خودداری کنید.

اگر در فصل بهار به مازیچال بروید، می توانید گل پامچال و گل بنفشه را مشاهده کنید. ترکیب درختان بلوط و گلهای رنگارنگ، در ذهن شما می ماند و روحتان را زنده می کند.

مازیچال در کجاست ؟ | هر آنچه باید درباره روستای مازیچال بدانید+آدرس و تصاویر

با رفتن به مازیچال می توانید کلبه های ییلاقی مردم محلی را مشاهده کنید که در میان طبیعت سرسبز این منطقه قرار دارند. البته این کلبه ها در فصل تابستان قابل سکونت هستند و در بقیه ایام سال، خالی از سکنه است.

مردم مازیچال، بسیار مهربان و مهمان نواز هستند. در این روستا، شغل اصلی مردم کشاورزی و دامپروری است. وقتی به مازیچال سفر کردید، می توانید لبنیات محلی مثل شیر، ماست، پنیر و دوغ را از روستاییان بخرید و از خوردنشان لذت ببرید.

یکی از نکات مهم برای سفر به مازیچال این است که در این منطقه، رستوران یا مغازه ای وجود ندارد؛ پس بهتر است وعده های غذایی و خوراکی های موردنیاز خود را از شهر بخرید و به همراه داشته باشید.

اقیانوس ابر در مازیچال

در دهکده مازیچال، شما می توانید یکی از صحنه های جذاب و خاص طبیعت را مشاهده کنید که به پدیده اقیانوس ابر معروف است. تراکم قدرها به قدری در مازیچال زیاد است که گویی در اقیانوسی از ابر قرار گرفته اید. اگر شرایط جوی در مازیچال مهیا باشد، شما می توانید در میهمانی ابرها حضور داشته باشید و از مشاهده این صحنه زیبا لذت ببرید.

مازیچال در کجاست ؟ | هر آنچه باید درباره روستای مازیچال بدانید+آدرس و تصاویر

چگونه به مازیچال بروید؟

برای رفتن به مازیچال، ابتدا به کلاردشت بروید و سپس جاده کلاردشت به مرزن آباد را پیش بگیرید. در این مسیر به رانندگی ادامه دهید تا وارد جاده خاکی مازیچال شوید. از ابتدا جاده خاکی مازیچال، ۱۷ کیلومتر به سمت ارتفاعات برانید تا در نهایت به انتهای مسیر و یک دشت سرسبز برسید.

اقامت در مازیچال

بعضی از گردشگران، سفری کوتاه و یک روزه به این روستا دارند؛ اما بعضی از مسافران، در طبیعت مازیچال چادر می زنند و شب را در این دهکده می گذرانند. اگر می خواهید در طبیعت بکر مازیچال چادر بزنید، حواستان باشد که در شب هوا بسیار سرد می شود و بهتر است کیسه خواب به همراه داشته باشید.

بهترین گزینه برای اقامت در این منطقه این است که به کلاردشت بروید و از اقامتگاه ها، ویلاها و سوئیتهای کلاردشت برای استراحت شبانه خود استفاده کنید.

وسایل لازم برای سفر به مازیچال

از آنجایی که مازیچال منطقه ای ییلاقی است، به شما توصیه می کنیم که تجهیزات لازم را در هنگام بازدید از مازیچال به همراه داشته باشید. وسایل زیر، جزو لوازم ضروری برای سفر به مازیچال هستند:

کیسه خواب، زیرانداز، کیف کمری، چراغ قوه، جعبه کمکهای اولیه، کرم ضدآفتاب، کلاه آفتاب گیر، قمقمه آب، چادر ضدآب، کوله کوهنوری برای پیاده روی یا کوهنوردی، وسایل کامل کمپینگ در طبیعت، کنسرو و خوراکی، لباس گرم، بادگیر و پتو.

مازیچال در کجاست ؟ | هر آنچه باید درباره روستای مازیچال بدانید+آدرس و تصاویر

وقتی به مازیچال سفر می کنید، از دیدن زیبایی های طبیعت بکر این منطقه، شنیدن آواز پرندگان و قدم در زدن در طبیعت جنگلی لذت می برید. اما یادتان باشد که در این منطقه حیوانات وحشی مانند خرس، گرگ، سگ و گراز وجود دارد؛ پس از نزدیک شدن به این حیوانات وحشی خودداری کنید.

در سفر به مازیچال زیبا، زباله هایتان را در طبیعت رها نکنید و آتشی که روشن می کنید را خاموش کنید. همچنین از بریدن شاخه نهال ها و درختان کوچک خودداری کنید. برای آتش روشن کردن بهتر است هیزم یا زغال را از کلاردشت خریداری کنید تا دیگر به شکستن چوب و پیدا کردن هیزم نیازی نداشته باشید. با انجام این کارها، سهم خود در نگهداری از طبیعت زیبای ایران انجام داده اید و طبیعت نیز قدردان شما خواهد بود...

 

ارسال نظر