روستای فیلبند؛ روستایی بر ابرهای روان استان مازندران

    1,773 بازدید فیلبند مازندران

روستای فیل بند یا فیلبند، نام روستایی است در استان مازندران که امروزه بعنوان مقصد گردشگری در استان مازندران معروف شده است. این روستای ییلاقی مازندران که در از بالا به پایین شبیه اقیانوسی از ابرها است در بین شهرهای بابل و آمل از استان مازندران قرار گرفته است. روستای فیلبند از معدود روستاهای گردشگری کشور محسوب می شوند.

روستای فیلبند، به دلیل آب و هوای مختلفی که در طول فصل دارد قابل پیش بینی نیست. گاهی اوقات این منطقه گردشگری پر از برف است و ماه بعد آفتابی است. همین تغییر آب و هوا باعث شده مسافرین و گردشگران عاشق روستای فیل بند شوند. روستای فیل بند جزء روستاهای مرتفع کشور و همینطور استان مازندران قرار می گیرد.

روستای فیلبند؛ روستایی بر ابرهای روان استان مازندران

فیلبند با داشتن طبیعت بی نظیر و خیره کننده بهترین مکان برای دوستداران عکاسی است. تلفیق طبیعت و آسمان در این ارتفاع عکس های زیبایی به وجود می آورد. فیل بند در ارتفاع 2700 متری از سطح دریا قرار دارد. اکثر روزها منطقه فیلبند دارای ابرهای اشباح شده هستند که بر فراز روستا قرار گرفته اند. زیباترین روز زمانی است که هوا بطور کامل صاف باشد و آن زمانی است که شاهکار طبیعت قابل دیدن است. با نگاه کردن به آن پی به عظمت پروردگار پی می بریم. در ارتفاعات فیلبند، امام زاده قاسم دفن شده است. این امامزاده در ارتفاعات جنوبی روستای فیلبند قرار دارد.

روستای فیل بند در حدود 8 ماه از سال پوشیده از برف است. اما این برف عادی نیست. زمستان در روستای فیلبند بسیار طاقت فرسا و زندگی در آن بسیار سخت است. شما گردشگران می توانید از فروردین تا آخر شهریور برای بازدید به این منطقه سفر کنید.به دلیل برف سنگین و طاقت فرسا اغلب مردم این منطقه در فصل زمستان از این منطقه کوچ می کنند و برای اقامت به شهر می آیند. اقامت در آمل و یا اقامت در بابل برای آن ها بهتر است چون دسترسی به سیستم بهداشتی و مراکز درمانی راحتر است.

مسیر روستای فیلبند از کجاست ؟

مسیر روستای فیلبند بسیار پر و پیچ و خم است. مسیر فیل بند از بابل به دلیل آسفالته نبودن بسیار صعب العبور است به همین منظور برای رفتن به این منطقه باید از جاده هراز و سنگچال آمل به سمت روستا حرکت کنید. اما خبر خوب برای آفرود سواران این است که برای آفرود سواری می توانند از جاده خاکی بابل استفاده نمایند.

روستای فیلبند؛ روستایی بر ابرهای روان استان مازندران

گویش و گیاهان فیلبند

گویش محلی این روستا، مازندرانی است. البته لهجه آن نسبت به گویش مازندرانی کمی تفاوت دارد. از آنجایی که این منطقه در فصل زمستان بسیار برف می بارد طبیعت منطقه کمی ضعیف است. درختان گردو، فندق، سیب و آلبالو که برای مناطق سردسیر هستند نیز در این منطقه امید چندانی برای رشد ندارند. اما آلوچه ترش، زرشک کوهی و نوعی انگور کوهی که به زبان محلی این منطقه گالش انگیر گفته می شود می تواند به راحتی رشد و میوه دهد.

چشمه های فیلبند

از آنجایی که برف در زمستان زیاد است در اردیبهشت ماه و تابستان رودخانه های زیادی در این منطقه دیده می شوند. با آب شدن برف ها در بالای کوه چشمه های این منطقه پر از آب می شوند و مردم منطقه می تواند از آب معدنی و صاف و زلال آن بنوشند. این آب کاملا معدنی بوده و برای کلیه بسیار مفید است.

چشمه لار در فیلبند

یکی از جاذبه‌های توریستی فیلبند که معمولا مورد توجه گردشگران این منطقه قرار می‌گیرد، چشمه‌های آب معدنی آن است. چشمه‌های متعددی در فیلبند دیده می‌شود که هریک از آن‌ها ویژگی خاصی داشته و در بخش‌هایی از این روستا جریان دارند. یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین چشمه‌ها، چشمه لار فیلبند است که آب آن برای درمان دردهای کلیوی مفید می‎‌باشد. فلئور از جمله مواد موجود در آب چشمه لار است. این ماده در استخوان‌بندی بدن تاثیر بسیار زیادی داشته و به تقویت آن‌ها کمک می‌کند.

روستای فیلبند؛ روستایی بر ابرهای روان استان مازندران

بهترین فصل برای رفتن به روستای فیل بند

بهترین زمان برای سفر و بازدید از این روستا ییلاقی در ماه اردیبهشت تا انتهای تابستان است. این بدین معناست که در فصل سرما بخاطر شرایط جوی روستا و این منطقه زندگی بسیار سخت است. روستا تقریبا 1000 نفر و حتی بیشتر جمعیت دارد که این خانوار با آمدن فصل سرما برای اقامت به آمل و یا بابل می آیند. بطور کلی در فصل زمستان این منطقه خالی از سکنه می شود. ببین ویلا به شما پیشنهاد می کند سال دیگه در فصل بهار به این منطقه سفر کنید تا زیبایی کامل این منطقه را حس کنید.همچنین برای اقامت در تمامی شهرها می توانید از وب سایت ببین ویلا برای اجاره روزانه ویلا استفاده نمایید.

آدرس و موقعیت فیلبند :
استان مازندران،جاده هراز،فرعی روستای فیلبند یا سنگ چال

در ادامه می توانید تایم لپس زیبایی از روستای فیلبند مشاهده کنید.

 

ارسال نظر