دلیر؛ روستایی زیبا در ارتفاعات البرز

    2,191 بازدید چالوس مازندران

دلیر؛ روستایی زیبا در ارتفاعات البرز

روستای دلیر از زیباترین مناطق ییلاقی استان مازندران و منطقه چالوس است.روستای دلیر در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا قرار گرفته و مرتع های سرسبز و کوه های سربه فلک کشیده علم کوه به زیبایی این روستا افزوده است.در این قسمت از مجله ببین ویلا قصد داریم درباره یکی از ییلاق های زیبا و خوش آب و هوای اطراف چالوس صحبت کنیم.

روستای دلیر در کجاست ؟

شهرستان چالوس دارای ییلاقات بسیار زیادی است که هر کدام در ارتفاعات مختلفی هستند.روستای دلیر بالاترین روستا از نظر ارتفاع در بین ییلاقات چالوس و نوشهر محسوب می شود.دلیر از سمت شرق به روستای خوش آب و هوای الیت و از شمال به سمت روستای ناتر ختم می شود.روستا دارای مراتع سرسبز بسیار زیادی است که برای دام های مردم محلی بسیار مفید می باشد.مردم این منطقه به اتفاق اکثرا به دامپروری مشغول هستند.جدیدا مردم محلی به زنبور داری مشغول هستند.از آنجایی که گل های زیادی در طبیعت کوهستان رشد می کند، برای نگهداری زنبور بسیار مناسب است.

روستای دلیر در مازندران

روستای دلیر در 66 کیلومتری شهر چالوس و 30 کیلومتری شهر مرزن آباد قرار دارد.برای رفتن به این روستای خوش آب و هوا بعد از گذر از مرزن آباد از مسیر روستای طویر به دلیر میرسید.شما مسافران و طبیعت گردان می توانید با اجاره ویلا در چالوس و یا اجاره ویلا در نوشهر با فاصله تقریبی 1 ساعت و نیم به این منطقه بیایید.مردم منطقه دلیر به زبان طبری صحبت می کنند.آنان همچنان در کلبه های زیبای گلی که پر از صفاء و مهربانی است، زندگی می کنند.

آب و هوای پاک و تمییز از نشانه های بارز روستای دلیر به شمار می رود.دلیر دارای منابع طبیعی خدادای بسیار زیادی است که این زیبایی قابل وصف شدن نیست.

چشمه های آبگرم در روستا

روستای دلیر دارای آب و هوای بسیار مطبوع و مه صبحگاهی بسیار دلنشین است.این طبیعت در نوع خود بیار شگفت انگیز است.خانه های قدیمی بیشتر در کنار هم ساخته شده اند و حتی بعضی از خانه ها دیوار مشترک دارند.این نشانه صمیمت و دوستی مردمان دلیر است که از قدیم تا به امروز با همدلی در کنار هم زیسته اند.

چشمه های آبگرم در اطراف نیز از جاذبه های روستا هستند.این چشمه های آب گرم امروزه بهترین جا برای آرامش و تمرکز هستند.پاکی و تمییزی آب از نکات قابل توجه این چشمه هاست.دلیل آن هم این است که مردم اعتقاد دارند با تن ناپاک نباید وارد آب شد و این چشمه ها مقدس هستند.معروف ترین چشمه آبگرم در منطقه " نهر گرم رو " نام دارد. " گرم رو " خاصیت درمانی دارد و برای روماتیسم و درد مفاصل بسیار مفید هست.

روستایی با آینده درخشان در گردشگری

همان طور که گفتیم روستای دلیر دارای منابع طبیعی و گردشگری بسیار زیادی است.شرایط اقلیمی دلیر باعث شده طبیعت گردان زیادی برای دیدن این منطقه راهی روستا شوند.این روستا با داشتن چشمه های آبگرم، غارهای زیبا، چشمه های جوشان و زلال، گل ها و گونه های مختلف گیاهی و همچنین گونه های جانوری منطقه ای مناسب برای سرمایه گذاری صنعت توریسم است.با هدف درست و سرمایه گذاری هدفدار می توان به اقتصاد روستا و صنعت گردشگری کشور کمک کرد.

در آخر...

هرچقدر درباره این روستای بنویسیم باز نمی توان زیبای آن را وصف کرد.گاهی اوقات باید از نزدیک مناطق را دید.حتما پیشنهاد می کینم اگر به چالوس سفر دارید، حتما از روستای دلیر دیدن کنید.همچنین می توانید با اجاره ویلا در چالوس با فرصت مناسب از تمام طبیعت روستا لذت ببرید.در مسیر در صورتی که وقت کافی داشتید از محصولات دامی روستا نظیر شیر، ماست، پنیر و کره محلی استفاده نمایید و طعم واقعی محصولات لبنی را بچشید.

ارسال نظر